Космосът оказва странно влияние върху човешкия мозък
Когнитивната скорост на астронавтите се забавя по време на мисия
Учени изследваха когнитивното поведение на астронавти, прекарали шест месеца на борда на Международната космическа станция (МКС), и направиха интересни, но тревожни открития, пише Futurism.
Както е описано в статия, публикувана в списанието Frontiers, екип, ръководен от Шийна Дев от Лабораторията за поведенческо здраве и производителност на НАСА, установи, че когнитивните способности на астронавтите не са значително засегнати след завръщането им на Земята.
Въпреки това, серия от тестове разкри, че когнитивната им скорост се забавя, докато са в космоса.
"Това предполага, че скоростта на обработка, визуалната работна памет, устойчивото внимание и склонността към риск може да са когнитивните области, които са най-уязвими към промени в ниската земна орбита при високопроизводителни, професионални астронавти," пишат изследователите.
Добри новини: няма трайни увреждания
Резултатите са поне донякъде успокояващи: каквото и да преживява човешкият мозък в космоса, не изглежда да има трайни последствия.
"Показахме, че няма доказателства за значително когнитивно увреждане или невродегенеративен спад при астронавтите, които прекарват шест месеца на МКС," заявява Дев. "Животът и работата в космоса не са свързани с широко разпространени когнитивни увреждания, които да подсказват за значителни мозъчни увреждания."
Общо 25 професионални астронавти са преминали поредица от тестове за когнитивна скорост и точност преди, по време на и след шестмесечния им престой на МКС.
Резултатите показват, че скоростта, работната памет и вниманието на астронавтите се забавят в космоса, макар че точността им остава същата.
"Забавянето на вниманието, например, се наблюдава само в началото на мисията, докато забавянето на скоростта на обработка не се връща към нормалните нива до края на мисията и връщането на екипажа на Земята," отбелязва Дев.
Ролята на стреса
Екипът също така не изключва въздействието на стреса, което може да доведе до подобно временно забавяне на когнитивните способности, както се случва и на Земята.
"Други когнитивни области, като паметта, са по-малко уязвими на стресови фактори," посочва Дев. "Например, ако имате много натоварен ден, но не сте успели да се наспите добре предишната нощ, може да ви е трудно да се съсредоточите или да имате нужда от повече време за изпълнение на задачи."
"Най-уязвимите когнитивни области на астронавтите на МКС са същите като тези, които са по-податливи на стрес на Земята," добавя ученият.
Дългосрочните предизвикателства
Все още са нужни допълнителни изследвания, за да се разбере защо настъпват тези промени. Те се прибавят към други здравословни проблеми за астронавтите, като загуба на костна плътност, мускулна атрофия и влошено зрение.
Въпреки че екипът на Дев не откри доказателства за трайни когнитивни увреждания след шестмесечен престой в космоса. Бъдещи мисии в дълбокия космос, които ще продължават значително по-дълго, могат да променят ситуацията. Особено като се вземат предвид допълнителни рискове като по-голямо излагане на космическа радиация или продължителна изолация и затворено пространство.