Мощни полярни сияния са възможни и този уикенд
Огромна коронарна дупка на Слънцето изхвърля заредени частици в посока към Земята
Голям поток от слънчев вятър, изхвърлен от масивна коронарна дупка в атмосферата на Слънцето, може да предизвика полярни сияния този уикенд на нетипични за това географски ширини. Очаква засилена геомагнитна активност, предупреждават от Space.com.
Масивната коронарна дупка е насочила мощен слънчев вятър към Земята, а до нея втора, малко по-малка дупка също изпраща заредени частици към нашата планета.
Този уикенд има голям шанс за ярки полярни сияния, особено на високите географски ширини. В отговор на неотдавнашната слънчева активност, Националният център за прогнозиране на космическо време на NOAA издаде предупреждение за незначителна геомагнитна буря от ниво G1 за 4 и 5 януари.
Макар че предупрежденията за бури от това ниво не са необичайни, те не бива да се подценяват. Наскоро увеличената геомагнитна активност доведе до спиращи дъха северни сияния, които достигнаха дори до средните ширини и България по време на празниците. Ловците на сияния може отново да се насладят на зрелищни гледки, особено ако заредят батериите на своите камери.
Какво са коронарните дупки?
Коронарните дупки са тъмни области в короната на Слънцето — външната му атмосфера — които се виждат в изображения в екстремно ултравиолетово (EUV) и рентгеново лъчение.
Според NOAA тези "дупки" са по-тъмни, защото са по-хладни от заобикалящия ги материал. Те позволяват на слънчевия вятър да излиза по-лесно от Слънцето, образувайки сравнително бързи потоци, които, когато са насочени към Земята, взаимодействат с магнитното поле на планетата и могат да предизвикат геомагнитни бури.
Какво означава G1 предупреждение?
NOAA класифицира геомагнитните бури с G-скала от G1 (незначителна) до G5 (екстремна). Последното предупреждение е на ниво G1, което обикновено води до слаби смущения в електропреносната мрежа и възможност за сияния в близост до полярните региони. За да може едно полярно сияние да е видимо от България, то обикновено трябва да е причинено от геомагнитна буря със сила поне G4.
Непредсказуемо космическо време
Въпреки прогнозите, космическото време, подобно на земното, е трудно за прогнозиране. Дори предупреждения за G1 ниво понякога не водят до значителни събития.
За да сте информирани за космическото време и най-добрите моменти за наблюдение на сияния, може да използвате специализирани приложения като "My Aurora Forecast & Alerts" или "Space Weather Live", достъпни за iOS и Android.
Тези приложения предоставят актуална информация за условията и възможностите за наблюдение на полярните сияния.