Учени: Очаква ни глобална репродуктивна криза
Концентрацията на сперматозоиди е намаляла наполовина за 40 години – и темпът на спад се ускорява
Хората могат да се изправят пред глобална репродуктивна криза, твърдят учени от Еврейския университет в Йерусалим. Тя може да е факт, ако не се предприемат действия за справяне със спада в броя на сперматозоидите, предупреждават изследователите. Според екипът темповете на спад се ускоряват, пише в. "Гардиън".
Проучването е публикувано в списание Human Reproduction Update. Според него средната концентрация на сперматозоиди е спаднала от приблизително 101,2 милиона на ml до 49 милиона на ml между 1973 и 2018 г. Това е спад от 51,6%.
Общият брой на сперматозоидите е намалял с 62,3% през същия период. Тенденциите са това да продължи.
Предишно изследване от 2017 година установи, че от репродуктивна криза най-застрашени са страните от Европа, Северна Америка и Австралия. Новото изследване включва данни от още 53 държави.
Оказва се, че намаляването на концентрацията на сперматозоиди е факт и в Централна и Южна Америка, Африка и Азия.
До началото на века концентрациите на сперматозоиди намалява с около 1,16% годишно. Анализ на данните от 2000 г. насам показва, че спадът е 2,64% годишно.
"Мисля, че това е още един сигнал, че нещо не е наред с планетата ни и че трябва да направим нещо по въпроса. Това е криза, с която е по-добре да се справим сега, преди да достигнем повратна точка, която може да не е обратима", каза проф. Хагай Ливайн, първи автор на изследването от Еврейския университет в Йерусалим.
Предишни проучвания показват, че плодовитостта е компрометирана, ако концентрацията на сперматозоиди падне под около 40 m/ml.
Данните на екипа на проф. Хагай Ливайн показват, че се доближаваме до достигането до този праг. Според ученият процентът на мъжете под този праг ще се увеличава.
"Такъв спад ясно представлява спад в способността на населението да се възпроизвежда", каза той.
Учените не са категорични каква е причината зад очевидната тенденция. Една от хипотезите е, че ендокринно разрушаващи химикали или други фактори на околната среда могат да играят роля, действайки върху плода в утробата.
Експертите казват, че фактори като тютюнопушене, пиене, затлъстяване и лоша диета също могат да играят роля. По думите им здравословният начин на живот може да помогне за увеличаване на броя на сперматозоидите.
Проф. Ричард Шарп, експерт по мъжко репродуктивно здраве в Университета на Единбург, каза, че новите данни показват, че тенденцията изглежда е световен феномен.
Шарп каза, че спадът може да означава, че на двойките им отнема повече време, за да заченат, а за много от тях времето не е на тяхна страна.
Според професора проблемът засяга цялото общество. Причината е, че все по-малко и по-малко млади хора ще работят, за да подкрепят нарастващия брой възрастни хора.
Изследване от 2021 година установи, че репродуктивните проблеми засягат все по-често и жените. Според проучването наред с това се забелязва и ръст в последните 20 години на децата, родени с аутизъм. Причината за това може да са химикали, които влияят зле на хормоните.
Част от тези химикали са фталати, бисфенол А и забавители на горенето. Те са в бутилки за вода и опаковки за храни. Има ги в електронни устройства, продукти за лична хигиена, почистващи препарати и много други предмети, които използваме редовно. Производството им започва след 1950 г., когато броят на сперматозоидите и плодовитостта започват да намаляват.
Излагането на тези химикали е особено опасно по време на бременност, пишат учените в проучването си, публикувано в ScientificAmerican.