И с помощта на камерата на смартфона и алгоритъм може да засече повишените нива на билирубин, изследвайки склерата (бялата част) на окото. Иновацията ще бъде представена на 13 септември на техконференцията Ubicomp 2017, съобщи clinica.bg.

Ракът на панкреаса е една от онкологичните диагнози с най-лоша прогноза. Едва 9% от болните постигат 5-годишна преживяемост, подчертават изследователите от Вашингтон.

И напомнят, че един от най-ранните симптоми на рака е пожълтяването на склерата, причинено от по-високите нива на билирубин. Кръвният тест, който може да ги улови обаче, се назначава от лекар. А хората често търсят помощ от специалист късно. Затова и се ражда идеята за BiliScreen.

"Надяваме се, че ако хората правят този прост тест веднъж месечно в дома си, биха могли да „хванат“ болестта достатъчно рано, за да започнат лечение, което дава шанс да спасят живота си“, коментира д-р Алекс Мариякакис от Университета във Вашингтон.

При изпитванията тестът със смартфона идентифицира 89.7% от болните с рак на панкреаса, доволни са изследователите.

"Очите са наистина интересен „прозорец на тялото“ – сълзите могат да ви кажат колко висока е кръвната ви захар, склерата – какви са нивата на билирубина“, коментира професорът по ИТ технологии Шветак Пател от вашингтонската „Фондация за предприемачество".

А иновацията става възможна след като компютърните инженери надграждат BiliScreen, който първоначално е замислен като инструмент, който да засича бебешката жълтеница при новородените.