Само след 5 години индустрията на изкуствения интелект (AI) може да консумира толкова енергия, колкото страна с размера на Холандия, пише Би Би Си, позовавайки се на ново научно изследване.

Големите технологични фирми се надпреварват в добавянето на услуги, базирани на AI, откакто ChatGPT излезе на сцената миналата година. Те използват много повече енергия от конвенционалните приложения, което прави влизането онлайн много по-енергийно интензивно. Обучаването на изкуствения интелект също е доста по-енергоемко.

Въздействието на ИИ върху околната среда може да бъде по-малко от очакваното, ако сегашният му растеж се забави, твърдят учените.

Проучването е направено от Алекс Де Врис, докторант във VU Amsterdam School of Business and Economics, се основава на някои параметри, които остават непроменени - като скоростта, с която AI расте, наличието на AI чипове и сървърите, които продължават да работят без спиране.

 

Авторът на доклада допълва, че технологичните фирми не разкриват достатъчно данни, за да се направи точна прогноза. Де Врис казва, че разработчикът на чипове Nvidia се очаква да достави около 95% от процесорите за обучение на AI, необходими на сектора.

Разглеждайки количеството на тези компютри, които се очаква да се продадат до 2027 г., той успява да изчисли приблизително диапазона за потреблението на енергия от AI от 85-134 тераватчаса (TWh) електроенергия всяка година.

"Говорим за размера на страна като Холандия по отношение на потреблението на електроенергия. Това е половин процент от общото ни световно потребление на електроенергия", каза той пред BBC News.

Де Врис казва, че откритията му показват, че AI трябва да се използва само там, където наистина е необходим, а не да се интегрира навсякъде около нас. В противен случай ще срещнем трудност в постигането на целите за намаляване на вредните емисии - особено, ако преходът към AI не бъде забавен.

Рецензирано проучване е публикувано в списанието Joule.