AI пионер: Съжалявам за работата си. Изкуственият интелект може да се ползва за лоши цели
Един от водещите кадри на Google напусна компанията
Джефри Хинтън е един от най-големите пионери в изкуствения интелект. През 2012 година той постига значителен пробив в развитието на невронните мрежи и печели престижна позиция в Google. Хинтън работи за ИТ гигантът повече от десетилетие. През това време той е награждаван многократно и се сдобива с прякора "кръстника на AI". Притесненията на учения обаче го карат да напусне Google. Хинтън предупреждава за опасните последици от технологията и публично съжалява за постиженията си, пише в. "Ню Йорк Таймс".
"Утешавам се с нормалното извинение: ако не го бях направил аз, някой друг щеше да го направи", казва Хинтън пред вестника.
"Не виждам как може да се попречи на използването на AI за лоши цели", допълва ученият.
От 2017 година Хинтън призовава за забрана за използването на AI за военни цели. Днес все повече бойни системи имат някакъв вид изкуствен интелект.
Експлозивният възход на генеративни AI системи като ChatGPT на OpenAI и възможностите на най-новия му модел GPT-4 разтревожиха мнозина. Над 1000 експерти по изкуствен интелект, заедно с Илон Мъск, подписаха отворено писмо, призоваващо за мораториум в развитието на технологията.
Според Хинтън има голям шанс в близкото бъдеще да видим криза на пазара на труда, причинена от изкуствения интелект. По-голямата заплаха обаче би била наводняването на интернет с фалшиви изображения, видео и текст.
"Интернет може да стане място, на което истината да стане напълно недостъпна", споделя Джефри Хинтън.
"Решителният момент обаче ще дойде в деня, в който AI стане по-умен от хората и започне да се саморазвива. Това може да стане много по-рано, отколкото си мислим", притеснява се Хинтън.
"Повечето хора смятаха, че този момент ще е далеч. И аз мислех, че е далеч. Предполагах, че този момент може да настъпи след 50 години или дори повече. Очевидно вече не мисля така", допълва Хинтън.
Междувременно ИТ гигантите не изглеждат заинтересовани от притесненията на специалистите. Те залагат на все по-голямото развитие и интеграция на AI в живота ни. Конкуренцията между Microsoft и Google за все по-способен изкуствен интелект е и битка за огромни печалби.
"Който осъществи значим пробив в AI ще струва колкото 10 Microsoft-a", заяви преди време Бил Гейтс.