Изследователи от университета на Сао Пауло в Бразилия използват изкуствен интелект и социалната платформа Twitter, за да създадат модели за прогнозиране на депресия и тревожност, които в бъдеще може да помогнат за разкриване на тези състояния преди клиничната диагноза. За това съобщи електронното издание "МедикълЕкспрес", цитирано от БТА.

Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Ленгуидж ризорсис енд ивелюейшън".

Първият елемент от проучването е конструиране на база данни, наречена "СетемброБР". Тя съдържа информация от анализ на текстове на португалски език и на мрежа от връзки, включваща 3900 потребители на Twitter, които преди изследването са заявили, че са били диагностицирани или лекувани за проблеми с психичното здраве. В базата са включени всички публични публикации на тези потребители или общо около 47 милиона кратки текстови съобщения.

"Първо събрахме ръчно публикациите, анализирахме туитовете на около 19 000 души, равняващи се на населението на село или малък град. След това използвахме две групи бази данни - на хора, диагностицирани с психични проблеми и на случайно подбрана контролна група", каза ръководителят на изследването Ивандре Парабони, преподавател в Колежа по изкуства, науки и хуманитарни специалности в университета на Сао Пауло.

В изследването са събрани и анализирани туитове на приятели и последователи на участниците. "Тези хора се привличат един другиго. Те имат общи интереси", каза Парабони, който е и изследовател в Центъра за изкуствен интелект.

Вторият етап от изследването все още е в ход, но вече има предварителни резултати. Според тях е възможно да се предвиди дали човек е склонен да развие депресия само въз основа на приятелите и последователите му в социалните мрежи, без да се анализира съдържанието на личните му публикации.

Предишни изследвания са установили, че проблемите в психичното здраве често намират отражение в езика, използван от болните. Повечето от тези проучвания анализират текстове на английски език.