Компаниите Voyager Space и Airbus обявиха намерение да изграждат съвместно космическа станция, която ще представлява частна версия на Международната космическа станция, съобщиха Ройтерс, АФП и БТА.

През януари т.г. двете компании съобщиха, че Airbus ще окаже подкрепа по дизайна на "Старлаб". Това е един от трите проекта, избрани от НАСА за потенциални търговски станции.

През тази седмица компаниите обявиха, че Airbus ще бъде ключов партньор по разработката, изграждането и оперирането на орбиталната станция, което означава разширяване на значението на Европа в проекта. Не се разкриват детайли по отношение на собствеността и финансирането. Voyager Space отказа да дискутира подробности в тази посока.

"Старлаб" е един от трите частни проекта, чиято цел е да заменят дълго време използваната Международна космическа станция (МКС), която приютява екипажи повече от 22 години.

Оригиналният план на "Старлаб", изготвен от Lockheed Martin, е предвиждал надуваемо местообитание. Последващото решение за метална структура води до замяна на този дизайн с бъдещ такъв от Airbus. Компанията е изградила модула "Колумб", който понастоящем е част от МКС.

Lockheed Martin все още има роля в проекта по отношение на веригата на доставките, каза пред репортери Дилън Тейлър, изпълнителен директор на Voyager Space.

Lockheed Martin е важен партньор за Voyager Space и "Старлаб" остава проект, в който водещи са САЩ, добави Тейлър. Ще има партньорство от страна на Европа, но проектът е съвместен и основното финансиране идва от САЩ.

Дъщерната компания на Voyager Space - Nanoracks, спечели 160 млн. от НАСА през 2021 г. за развитието на проекта "Старлаб" по програмата на агенцията за търговски орбитални обекти.

НАСА планира да спре използването на МКС през 2030 г. и да разчита на частни компании за сътрудничество по научни изследвания в ниската земна орбита. От страна на НАСА беше обявено, че този срок трябва да бъде удължен до началото на функционирането на частните станции.

Voyager Space и Airbus обявиха, че "Старлаб" ще започне да работи ефективно през 2028 г., но отказа да се ангажира с конкретни срокове. "Ще спазим срока, свързан с изваждането от експлоатация на МКС, убедени сме в това. Дали ще се случи в края на 2027 г. или в началото на 2028 г., или в края на 2028 г. - все още работим по тези детайли", каза още Тейлър.