Акулите се нападат една друга по-често, отколкото се смяташе досега
Морските хищници не рядко изяждат по-малките си "събратя"
Акулите, които се нападат една друга, са по-често срещани, отколкото се смяташе досега, смятат учени, цитирани от ДПА.
Изследователите разполагат с първото документирано доказателство за това, че женска селдова акула (Lamna nasus), вид голяма акула, която се среща във водите около Корнуол и крайбрежието на Великобритания, е била изядена от още по-голяма от нея акула.
Екипът от учени съобщи, че откритията показват, че морските хищници, които се хранят помежду си, са по-разпространени, отколкото се смяташе до този момент.
Видът селдова акула е класифициран като "уязвим" в Червения списък на Международния съюз за защита на природата (IUCN). Но популацията им в северната част на Атлантическия океан е класифицирана като "критично застрашена" поради прекомерния риболов, а във водите на Средиземно море те почти са изчезнали.
"Това може да има сериозни последици върху популацията на акулата, която вече е застрашена заради прекомерния ѝ улов", каза авторката на изследването Брук Андерсън.
За целите на изследването на перката на женската селдова акула било прикачено устройство за проследяване. Когато тя се издигала на повърхността на водата, учените установявали нейното местоположение. Когато била дълбоко под водата, те измервали дълбочината и температурата. След 22 седмици наблюдение било установено, че устройството за проследяване се намира в район около Бермудските острови. Тъй като местоположението му не се променяло, учените предположили, че се е откъснало и плава на повърхността на водата.
Анализирайки данните, изследователите стигнали до извода, че голяма бяла акула, един от най-големите известни водни хищници, е убила женската селдова акула, която била бременна.
Изследването е публикувано в списание Frontiers In Marine Science.