Китайската Alibaba представи свой модел на платформа за генеративен изкуствен интелект на фона на набиращия все по-голяма популярност чатбот ChatGPT на американската компания OpenAI, предаде Ройтерс.

Китайската технологична корпорация обяви, че нейната технология за изкуствен интелект скоро ще бъде интегрирана във всичките й онлайн приложения.

Чатботът на Alibaba е наречен Tongyi Qianwen. По време на представянето изкуственият интелект, базиран на технологията "голям езиков модел", изготви писма с покани, планира маршрути за пътувания и дори показа видео презентация със съвет към дамите, как да си изберат и закупят най-подходящите за тях гримове.

Първоначално Tongyi Qianwen ще бъде интегриран в DingTalk, онлайн приложение на Alibaba за комуникация и организация на работния процес в рамките на дадена компания или неправителствена организация. Чатботът може да бъде използван за обобщаване на бележки, водени по време на работни срещи, за създаване на служебни имейли и за изготвяне на бизнес предложения.

Платформата за изкуствен интелект ще бъде интегрирана и в друго онлайн приложението на Alibaba - гласовия асистент Tmall Genie.

Откакто беше създадена американската сензация ChatGPT, редица китайски компании представят свои версии на платформи за изкуствен интелект или намекват, че разработват подобни технологии, отбелязва Ройтерс.

В средата на март интернет гигантът Baidu показа своя чатбот Ernie Bot. В момента той е достъпен само за потребители, които участват в процеса на изпитване на технологията.

Друга китайска технологична компания - SenseTime, представи вчера своя чатбот, базиран на изкуствен интелект - SenseChat. Програмата може да пише имейли, детски приказки и да изпълнява различни поставени задачи.

На този фон властите в Китай планират да наложат регулации върху услугите, базирани на генеративен изкуствен интелект. Това става ясно от проект на мерките, които ще бъдат предприети за регулиране на тези услуги, публикуван днес от Китайското управление на киберпространството, предоха световните агенции.

Предложените мерки имат за цел да "насърчат здравословното развитие и стандартизираното прилагане на генеративния изкуствен интелект", се казва в документа.

Правителството на Китай подкрепя "независимото създаване и разпространяване на алгоритми и базови технологии за изкуствен интелект, както и международното сътрудничество в тази област", се посочва още в проекта.

Проектът е представен за обществено обсъждане и все още не е приет от китайското правителство.