Apple и Meta инвестират в технологии за четене на мисли
Мнозинството от компании събират вашите невронни данни
Големи технологични компании като Meta и Apple подкрепят изследвания в областта на "неинвазивното декодиране на мисли", пише Yahoo Finance.
Компанията на Марк Зукърърг подкрепя екип от учени и невролози, които търсят нехирургични начини за засичане на мозъчна активност и реч. Това е първата стъпка, необходима за тълкуването на вашите мисли.
"Наша неинвазивна техника за невроизобразяване, при която се правят хиляди измервания на мозъчната активност в секунда, съчетана със система с изкуствен интелект е способна да декодира разгръщането на визуални представяния в мозъка с безпрецедентна времева разделителна способност", гласи съобщение на Meta.
Компанията на практика има технология, която може да познае какво изображение гледа човек в реално време. Това е добро начало за четенето на мисли. Освен това Meta активно работи по смарт гривна, която да има способността да засича и интерпретира невронните сигнали на мозъка.
През 2022 г. Apple подаде патент за AirPods, който използва EEG технология за измерване на биосигнали и електрическа активност на мозъка на потребителя.
Неинвазивното четене на мисли може да бъде революционно в медицината за пациентите. Същевременно то може да се тълкува и като най-голямото навлизане в личното ни пространство.
Защитниците на невроправата вярват, че "нашите мисли са последните ни лични данни, които сме оставили на себе си". Ето защо сега те се борят за законодателство, което да защити "психическата ни поверителност".
Изкуственият интелект и интерфейсите мозък-компютър трябва да зачитат и запазват поверителността, идентичността, свободата на действие и равенството на хората, заявява професорът от Колумбийския университет Рафаел Юсте. Той е невробиолог и един от главните учени от инициативата BRAIN за картографиране на човешкия мозък.
След години на изследвания той открива начин за контролиране на мислите на мишки с помощта на лазери.
"Това всъщност беше моят Опенхаймер момент", споделя Юсте.
Така през 2017 година професорът предлага невроправата да бъдат добавени към Всеобщата декларация за правата на човека. Те трябва да защитят човешката психическа поверителност, идентичност, свобода на решенията и равен достъп до когнитивно подобрение.
Наскоро неговата фондация Neuro Rights оцени практиката за поверителност на 30 големи потребителски невротехнологични компании, продаващи набор от устройства - включително ленти за глава, гривни и очила за дейности като медитация на съня и игри. Оказа се, че е 30 от 30 компании притежават всички данни на потребителя.
Това не е различно от повечето споразумения за поверителност, с които потребителите са запознати и позволяват на технологичните компании да събират вашите данни.
"Разликата е, че тези компании събират вашите невронни данни", казва професор Юсте.
Проучването установи, че над 66% от политиките на невротехнологичните компании споменават, че могат да споделят данни с трети страни. Още по-притеснително е, че над половината от включените компании дори не споменават невронни данни в документите за поверителност, което прави неясно дали тези данни ще бъдат защитени.
Apple в нито един момент не споменава невро данните в своята политиката за поверителност. Въпреки това часовниците на компанията събират информация за здравни данни като време за сън, сърдечен ритъм и дихателна честота. Слушалките AirPods имат патент за сканиране на мозъчната дейност, а Тим Кук обяви фокуса на компанията върху здравеопазването.
Защитниците на невро правата казват, че напредъкът в невротехнологиите през последните години изисква спешност под формата на незабавно регулиране.
През 2021 г. Чили стана първата нация, която промени конституцията си, за да защити правото на психическа неприкосновеност. Наскоро Колорадо прие законопроект, който разширява Закона за поверителността на щата, за да включва невронни права.
Законодателството обаче няма да може да спре развитието на технологията за сканиране и интерпретиране на мозъчните сигнали, която ще еволюира в метод за четене на мисли.