Apple ще пусне решения с изкуствен интелект по-късно от повечето си конкуренти
Компанията изостава с години от основните си конкуренти
Последното тримесечие на миналата година ще бъде петият пореден период на спад на приходите на Apple, ако негативните прогнози се сбъднат, но настоящата година представлява предизвикателство за компанията, свързано не само с липсата на ясен напредък във функционалността на iPhone. Както обяснява Марк Гурман от Bloomberg, компанията от Купертино буквално изостава с години от основните си конкуренти в областта на внедряването на изкуствен интелект.
През настоящото тримесечие, както подчертава източникът, Apple очаква само умерено увеличение на приходите от продажби на iPhone. В сегмента на Mac тя показва по-голяма увереност в способността си да увеличи приходите, но най-яркият нов продукт на 2024 г. в този сегмент обещава да бъде само MacBook Air, базиран на фамилията процесори M3. Компанията ще трябва да съживи и търсенето на iPad, но обновената серия Pro едва ли ще се продава в големи количества заради високата си цена. Носимата електроника под формата на умните часовници Apple Watch и слушалките AirPods също ще трябва да бъде постоянно обновявана, за да бъде в крак с ръста на приходите.
Според източника, значителното изоставане от конкурентите при внедряването на генеративен изкуствен интелект е сериозен проблем за Apple на настоящия етап от развитието на бизнеса. Ако тя въведе съответните инструменти като част от iOS 18 до юни, това ще стане почти две години след прочутия чатбот ChatGPT, около година след актуализирания асистент Amazon Alexa и около година и половина след пускането на профилните услуги на Microsoft и Google. Дори Samsung, със своите решения за изкуствен интелект в смартфоните, ще изпревари Apple с представянето на семейството Galaxy S24 през това тримесечие. Малко вероятно е Apple да успее, както смята Гурман, да разгърне напълно своите инструменти за изкуствен интелект за клиентите преди 2025 година.
Антитръстовите органи също представляват известна заплаха за Apple. Още през март тази година тя ще бъде принудена да отвори възможността за разработчици от трети страни да инсталират приложения на нейните устройства в Европа, както и да предостави на доставчици на платежни услуги от трети страни достъп до своята софтуерна екосистема. Този прецедент определено ще насърчи регулаторните органи в други юрисдикции, а софтуерната екосистема на Apple ще загуби предишния си "монолитен" характер. В същото време Apple ще може да разчита на лоялна клиентска база на iPhone, която може да донесе на компанията 150-200 млрд. щ. долара годишно.