Астрономите са притеснени от сателитното съзвездие на Китай
Апаратите са по-ярки от интернет сателитите на SpaceX
Китай изстреля първите си сателити, с които поставя началото на своето интернет съзвездие. Проектът е подобен на "Старлинк" на SpaceX, но това предизвика тревожност сред астрономите, предава Futurism.
Според New Scientist, 18-те сателита, част от съзвездието Циенфан ("Хиляда платна"), са много ярки и могат да затруднят наблюденията на нощното небе.
"Сателитите от първата партида Циенфан са толкова ярки, че се виждат с просто око," обяснява Антъни Малама, експерт по яркостта на сателити от Международния астрономически съюз (IAU). Той е съавтор на статия по темата, която все още чака рецензиране. "Те ще окажат отрицателно въздействие върху научните изследвания и върху естетическото възприятие на нощното небе."
В статията на IAU се посочва, че тези сателити не само са по-ярки от сателитите на SpaceX, но са по-ярки и от повечето звезди в нощното небе. Това създава сериозни проблеми за астрономите, тъй като ярките следи, които те оставят, могат да нарушат телескопичните наблюдения.
Въпреки критиките, насочени към сателитната мрежа на SpaceX, Малама отбелязва, че компанията е предприела мерки за намаляване на яркостта на своите сателити след натиск от научната общност. Китай би могъл да направи същото, но липсата на международна регулация на сателитите не ги задължава да предприемат подобни действия.
"Не е ясно дали китайските оператори ще обърнат внимание на тези опасения," казва Малама. Въпреки това, Иън Кристенсен, изпълнителен директор на фондация Secure World, смята, че Китай може да предприеме стъпки за намаляване на яркостта, за да се покаже като отговорен играч в космоса, като се стреми да последва примера на SpaceX.
Сега, с изстреляни само осем от планираните хиляди интернет сателити, китайската космическа програма все още е в начален етап. Надеждата е, че Китай ще вземе предвид загрижеността на научната общност.