Австралийската космическа компания Hypersonix Launch Systems подписа договор за доставка на хиперзвукови тестови дронове на Пентагона.

Съгласно документа стартъпът първо ще достави своя тестов прототип DART AE (Additive Engineering). Апаратът е създаден изцяло от части, отпечатани на 3D принтер. Той се задвижва от иновативния реактивен двигател Spartan scramjet и има модулен отсек за полезен товар с капацитет до 9 килограма.

Триметровият безпилотен самолет има обсег до 1000 километра и максимална скорост до 8600 км/ч.

"Нашите превозни средства са способни на небалистични модели на полет до поне 8600 км/ч, което надвишава изискванията на Пентагона към проекта", заяви управляващият директор на Hypersonix Launch Systems Дейвид Уотърхаус.

На практика апаратът може да маневрира при хиперзвукови скорости.

"Нашият дългосрочен фокус е да завладеем част от възникващия многомилиарден пазар за разполагане на малки спътници, но очевидно стратегическите отбранителни съюзници на Австралия виждат непосредствен потенциал в нашата технология", допълва Уотърхаус.

Изстрелването и първоначалното ускорение на хиперзвуковия самолет могат да се осъществят от малка неуправляема изследователска ракета. Това драстично намалявайки разходите и права апарата много гъвкав. След достигане на свръхзвукова скорост се задейства реактивният скрамджет двигател.

Хиперзвуковият дрон ще може да се ползва многократно, като първият му полет е насрочен за 2024 година. Работата по самолета обаче датира от поне 2020 година.

Пентагонът изглежда вече вижда хиперзвуковата сфера като място за самолети, а не само за ракети и оръжия с ниска маневреност.