Българската хиперкола - бутафория или реалност: Ахмед Мерчев отговори на атаките (видео/снимки)
Возилото не е тествано на писта, но създателят му е убеден в начинанието, което са си поставили - то да е с мощност 2 221 конски сили и да развива над 580 км/ч
Една новина завладя социалните мрежи в последните дни, но и породи куп въпроси - оригинално изобретение или плагиатство, истински или бутафорен е хиперавтомобилът на младия инженер Ахмед Мерчев. Моделът Alieno Sentiero, произведен в родопското село Слащен, беше представен официално в края на миналата седмица с обещанието, че може да развива над 580 километра в час. Много хора подкрепиха младия инженер, други обаче се усъмниха във възможностите на колата.
Снимки на Alieno ВИЖТЕ ТУК>>
Хиперавтомобилът е картонен макет; защо колата няма стъкло; логото е крадено; формата е взета от друг модел спортна кола - интернет се напълни с най-различни констатации и въпроси около супер колата на инж. Ахмед Мерчев. И той обяснява - представил е базов - предпроизводствен прототип на автомобила.
"Ползата за нас от началния прототип беше да пробваме базовите технологии и да разполагаме с матрица за екстериора на колата, така че този начален прототип, въпреки че е функционална кола, няма да бъде раздвижван до максимална скорост", обясни пред БНТ инж. Ахмед Мерчев.
Хиперколата не е тествана на писта, но Мерчев е убеден в начинанието, което са си поставили - хиперколата да е с мощност 2 221 конски сили и да развива над 580 км/час.
"За всичко, което сме показали като разработки и сме заявили като параметри, сме провели обстойни инженерни симулации, така че сме изцяло уверени в параметрите, които сме заявили, въпреки че звучат фантастично и не са постигани все още от друг... Скоро ни предстоят първите тестове на писта, а междувременно вече сме започнали с първите първоначални тестове в рамките на периметъра на самата ни фабрика", каза създателят й.
Въпреки че колата много прилича на друг модел спортен автомобил, инж. Мерчев твърди, че не са я копирали.
"Те най-много се доближават до нашата визия, до това как би изглеждала една хиперкола с остри ръбове, с агресивни форми. Да, приличат си, ние сме се вдъхновили от него, но абсолютно всяка форма по автомобила си е наша, наша индивидуална форма", добави инженерът.
За логото на хиперавтомобила, което много прилича на това, използвано от американска фирма за видеоигри, инж. Мерчев обясни, че марките се регистрират по класове - той притежавал патент да използва логото върху коли, американската фирма - върху компютри.
"Преди години заведоха в европейското патентно ведомство иск срещу нас. Европейското патентно ведомство излезе категорично със становище, че нямат право да се намесват в нашата дейност и категорично отхвърлиха исканията", каза още инж. Мерчев.
От финансови съображения базовият прототип на хиперавтомобила щял да остане без предно стъкло и с по-евтин волан и джанти, но те щели да бъдат коригирани при следващите три предпроизводствени автомобила, които в момента се произвеждали в базата в село "Туховища". Екипът на националната телевизия обаче не беше допуснат там.
Мечтателят от Слащен: Искам да спомогна за развитието на родния ми край
Създателят на прототип на хиперавтомобил инж. Ахмед Мерчев каза днес пред БТА, че изборът на място за фабриката му е бил съзнателен, защото иска да помогне за развитието на родния си край.
Преди дни той представи прототипа в родното си село Слащен, община Сатовча, област Благоевград. Фабриката на инж. Мерчев е в село Туховища - само на три километра от родното му място. Първоначалното му желание е било базата да е в Слащен, но поради липса на подходящ терен я изгражда в съседното село. С това Родопите се превръщат в място, в което се създават прототипи на суперавтомобили. Разработката на първия прототип - "Алиено Сентиеро", предвижда той да е с мощност над пет хиляди конски сили и да развива скорост над 585 км/час.
Това са проектни скорости, като за някои от моделите ще предлагаме и по-опростени, съответно и по-евтини и достъпни версии, каза още инж. Мерчев. Той допълни, че все още са на етап разработки, тепърва се завършват предпроизводствените прототипи, след което се планира да бъдат произведени десет броя от първата серия "Сентиеро".
Хиперавтомобилите са електрически, а желанието на инж. Ахмед Мерчев да има електрически суперавтомобил е причината да се насочи към създаването на такъв в България. През 2015 г. решава да закупи електрическа спортна кола, но такава липсва на пазара в онзи момент. Тогава се заражда и идеята да опита да направи собствена.
Основателят на "Алиено" е завършил средното си образование в родното Слащен, след което учи висше образование в Технически университет - София. В столицата започва да разработва първите си бизнеси, основно в областта на електрониката и роботиката. Въпреки предложения да работи в чужбина, решава да остане в България и да се развива тук. През годините се е занимавал с разработка и производство на роботи и електроника за роботи за промишлеността, включително и роботи за киноиндустрията. Разказва още, че след като решава да създаде "Алиено", разпродава бизнесите си и влага средствата в изграждане на производствената база и създаване на прототип на електрически хиперавтомобил.
В момента екипът му е около 20 души. Предвижда да открие допълнителни производствени звена в Гоце Делчев, София, Пловдив и в други населени места. По думите на инж. Мерчев компанията му има потенциални клиенти от Германия, Франция, Великобритания, арабските и азиатски страни, които са и пазари, на които се търсят хиперколи.