Редовната работа с чатбот, базиран на изкуствен интелект, може да започне да става досадна, тъй като потребителят трябва всеки път да обяснява някои факти за себе си и своите предпочитания, за да се подобри преживяването при взаимодействие. OpenAI, разработчикът на бота с изкуствен интелект ChatGPT, възнамерява да поправи това, като направи алгоритъма по-персонализиран, добавяйки му "памет".

Този подход ще позволи на ChatGPT да извлича информация за потребителя и неговите предпочитания от диалозите с него с течение на времето. Функцията "памет" работи по два начина. Потребителят може изрично да посочи своите предпочитания или друга информация, която ChatGPT трябва да запомни. Ако това не бъде направено, чатботът сам ще извлече необходимата информация по време на взаимодействието с потребителя. Целта на разработчиците е да направят ChatGPT по-персонализиран и удобен за потребителя.

В много отношения паметта е функцията, която наистина липсва на ChatGPT. За да я реализира обаче, алгоритъмът ще събира информация за потребителите, което може да породи опасения относно поверителността на данните. OpenAI е избрала стратегия, която е подобна на начина, по който работят различните интернет услуги. Става дума за наблюдение на действията на потребителя, за да се изгради постепенно цифров профил. Този метод на работа е двусмислен, тъй като веднага възникват опасения, че ChatGPT ще използва събраните данни за по-нататъшно обучение на алгоритъма и за повишаване на нивото на персонализация.

OpenAI заяви, че потребителите ще имат възможност да контролират функцията на паметта на бота с изкуствен интелект. Отбелязва се също, че алгоритъмът няма да запомня чувствителни данни, като например здравна информация. ChatGPT може да бъде попитан какво точно знае за потребителя, след което при необходимост тези данни ще бъдат изтрити от паметта без особени затруднения. Ако потребителят не се интересува от функцията за запаметяване, тя може просто да бъде изключена, но по подразбиране ще бъде активирана.

В момента функцията за памет на ChatGPT е във фаза на тестване и е достъпна за ограничен брой потребители на AI ботове. Все още не е известно кога точно тя ще стане публично достъпна.