Новата експериментална система BrainGPT е в състояние да чете мислите на потребителите и да ги преобразува в четим текст. Това става по неинвазивен метод и може да помогне на хора, страдащи от парализа.

BrainGPT се разработва от екип учени от Технологичния университет в Сидни и изисква носенето на EEG (електроенцефалограма) шапка, която е свързана към компютър.

Не са необходими камери за проследяване на очите или друг допълнителен хардуер. Изкуствен интелект следи показателите на електроенцефалограма и ги преобразува в текст.

BrainGPT е бил обучен чрез записване и анализиране на електрическите сигнали, произведени от мозъците на общо 29 доброволци, които четат на ум пасажи от текст.

Базираните на AI алгоритми на DeWave са научили кои специфични ЕЕГ сигнали отговарят на определени написани думи и фрази. Когато впоследствие открие тези сигнали, когато потребителят не чете текст, той разбра, че човекът си мисли съответната дума или фраза.

Резултатът за превод на системата в момента е около 40% по скалата BLEU (BiLingual Evaluation Understudy), която е мярка за точност за машинно преведен текст. Въпреки това екипът се надява да увеличи този брой до около 90%, след като технологията бъде усъвършенствана допълнително.

"Това изследване представлява пионерско усилие в превеждането на необработени ЕЕГ вълни директно на език, отбелязвайки значителен пробив в областта", каза водещият учен, проф. C.T. Лин. "Той е първият, който включва дискретни техники за кодиране в процеса на превод от мозък към текст, въвеждайки иновативен подход към невронното декодиране."