Космическият апарат, дело на базираната в Хюстън частна компания "Интюитив машинс"(Intuitive Machines), достигна лунната орбита в сряда и се подготвя за първи опит за кацане на естествения спътник на Земята, предава Ройтерс, цитирана от БТА.

Модулът "Нова-Си" (Nova-C), наричан "Одисей", трябва да осъществи първото кацане на апарат на САЩ на Луната след края на програмата "Аполо" преди повече от 50 години. Това ще е и лунен дебют за апарат на частна компания.

Шесткракият спускаем модул навлезе в орбитата на 92 км над лунната повърхност, съобщиха от компанията в онлайн изявление.

Ако приемем, че всичко върви по план, роботизираният космически кораб се очаква постепенно да снижи орбитата си в следващите 24 часа и да кацне близо до Южния полюс на Луната в 17:49 ч. по Гринуич в четвъртък, 22 февруари, носейки набор от научни инструменти и технологични демонстрации на НАСА, отбелязва Ройтерс.

"Одисей" беше изстрелян 15 февруари с ракета "Фалкон 9" на базираната в Калифорния компания "Спейс Екс" от космическия център "Кенеди" на НАСА в Кейп Канаверал, Флорида.

Ако кацането е успешно, мисията IM-1 ще представлява първото контролирано спускане на лунната повърхност от американски кораб след "Аполо 17". През 1972 г. на Луната кацна последният полет на НАСА с екипаж на борда - Джийн Сернан и Харисън Шмит.

То ще отбележи и първото "меко кацане" на Луната на произведен и експлоатиран от частна компания апарат, и първото в рамките на лунната програма на НАСА "Артемида", тъй като САЩ работят за връщането на астронавти на естествения спътник на Земята, преди Китай да приземи там свой собствен космически кораб с екипаж.

"Нова-Си" беше изстрелян месец след като друг американски космически апарат -"Перигрин" (Peregrine), не успя да се кацне. Неуспехът на мисията на американската космическа компания "Астроботик" беше третият, в който частна компания не успява да се прилуни.

Преди това спускаемият апарат "Берешит" (Beresheet) на израелска компания се разби по време на спускане през 2019 г., а японският модул "Хакуто -Ар Ем1" (Hakuto-R M1) беше унищожен при опит за кацане през април миналата година.

Тези неуспехи илюстрират рисковете, пред които е изправена НАСА , за да осъществи целите си за космически полети.

Въпреки че мисията се реализира от "Интюитив машинс", апаратът носи шест инструмента на НАСА, предназначени за събиране на данни преди планираната първа мисия на НАСА с екипаж по-късно това десетилетие.

Миналия месец НАСА обяви, че отлага плановете за първото кацане на естествения спътник на Земята от 2025 г. до края на 2026 г., докато Китай заяви, че се стреми към 2030 г.

Очаква се малки спускаеми апарати като "Нова-Си" да стигнат там, като носят инструменти за внимателно изследване на лунната повърхност, ресурсите и потенциални опасности.

Досега космически апарати от само пет държави са са кацали на Луната - САЩ, СССР, Китай, Индия и съвсем наскоро, едва миналия месец, Япония, припомня Ройтерс.