Голям сателит на Boeing внезапно избухна в орбита
Няма яснота защо апаратът се е саморазрушил
Сателит на Boeing, собственост на международния доставчик на услуги Intelsat, мистериозно се разпадна на парчета в геостационарна орбита.
Според официална информация, "аномалия" е довела до разрушаването на сателита IS-33e, което компанията определя като "пълна загуба".
"Плановете за миграция и възстановяване на услугите са в напреднала фаза, използвайки останалите сателити на Intelsat и такива на трети страни", се казва в изявлението на компанията.
Причината за разрушаването на сателита остава неясна. Американските военни съобщиха, че следят около 20 свързани с инцидента парчета, без да има непосредствени заплахи. Пространствено наблюдателната компания ExoAnalytic Solutions обяви, че следи 57 парчета от отломки.
Въпреки че все още няма яснота за точната причина, инцидентът напомня за ограничения жизнен цикъл на сателитите и за постоянната опасност от космически отпадъци, които могат да доведат до сериозни инциденти в орбита.
Жизнен цикъл на сателита
Сателитът, тежащ 6 600 килограма е с размерите на малък ван. Той бе произведен от Boeing Space Systems и изстрелян през 2016 г. Апаратът осигуряваше широколентови услуги, включително интернет и телефонни комуникации, в Европа, Африка и голяма част от Азия.
IS-33e е вторият сателит, изстрелян като част от платформата EpicNG на Boeing. Първият, IS-29e, беше загубен през 2019 г. поради изтичане на гориво в системата за задвижване, вероятно причинено от удар на микрометеороид или слънчева активност.
Причината за разпадането на IS-33e остава неизвестна.
Официални лица отбелязват, че сателитът е изразходвал повече гориво от очакваното още след старта, което е намалило планирания му живот с 3,5 години от предвидените 15.