Google губи съдебното дело срещу Epic
Магазинът за приложения Play Market е признат за монопол
Три години след като Apple и Google премахнаха играта Fortnite от своите магазини за приложения, нейният разработчик Epic Games успя да докаже правотата си в съда. Съдебното жури по делото Epic срещу Google стигна до решение: Google е превърнала магазина за приложения Play Market и свързаната с него услуга за плащане в незаконен монопол.
На журито бяха необходими няколко часа, за да обсъди и да отговори положително на всички поставени му въпроси: че Google се е ползвала с монополни привилегии на пазарите за разпространение на приложения за Android и услуги за плащане в рамките на приложенията, че Google е извършвала антиконкурентно поведение на тези пазари и че Epic е била ощетена в резултат на тези действия. Съдебните заседатели решават, че е налице незаконна връзка между магазина за приложения Play Market и услугата на Google за плащане Play Billing, както и че програмата за разпространение Project Hug, която договаря споразумения с разработчици на игри и производители на оригинално оборудване, е антиконкурентна.
Epic почти загуби съдебната си битка с Apple преди две години, когато съдия Ивон Гонзалес Роджърс постанови, че конфликтът между компаниите не е свързан с пазара на приложения. Спорът на Epic с Google е от коренно различно естество. Влияние върху резултата оказаха тайните споразумения за разпределение на приходите между Google, производителите на смартфони и големите разработчици на игри - тези споразумения имаха за цел да възпрат магазините за приложения на трети страни да се конкурират с Google, а фактът, че бяха сключени, доказваше, че Google вижда в Epic заплаха. Присъдата беше произнесена от жури, а не от един съдия, както беше в случая със съдебния спор с Apple.
Изходът от съдебния спор с Google все още не е окончателен - той ще зависи от волята на съдия Джеймс Донато, който ще избере правните средства за защита. Epic не е поискала парично обезщетение: разработчикът иска съдът да даде ясно да се разбере на Google, че всеки разработчик има пълната свобода да внедрява собствени магазини за приложения и собствени системи за разплащане в Android, и не е ясно как съдията ще може да изпълни тези желания и дали изобщо ще го направи. Съдията ще се произнесе през втората седмица на януари. Страната на Epic е поискала съдебна забрана за всякакви действия от страна на Google за заобикаляне на решението. "Ние не издаваме съдебни забрани срещу нарушения, ако имате проблем, можете да се върнете" - посочва съдия Донато, който добавя, че не възнамерява да решава каква такса трябва да начислява Google.
Въпреки че Epic не поиска парично обезщетение, главният изпълнителен директор на компанията Тим Суини предположи, че тя би могла да спечели стотици милиони или дори милиарди долари, ако не се налага да плаща таксата на Google. Междувременно Уилсън Уайт, вицепрезидент на Google за връзки с правителството и обществена политика, направи следното изявление: "Възнамеряваме да оспорим решението на съда. Android и Google Play предлагат по-голям избор и отвореност от която и да е друга мобилна платформа.
Съдебният процес ясно показа, че сме в силна конкуренция с Apple и нейния App Store, както и с магазините за приложения за устройства с Android и игрови конзоли. Ние ще продължим да защитаваме бизнес модела на Android и оставаме дълбоко ангажирани с нашите потребители, партньори и по-широката екосистема на Android."