Google представи изкуствен интелект за реалистично съживяване на снимки
VLOGGER може да се използва като решение за презентации и уроци
VLOGGER e нов изкуствен интелект, създаден от разработчиците на Google. Той прави реалистични видеоклипове на хора, които говорят, движат се и жестикулират, въз основа на една снимка. В допълнение към снимката може да се добави звукова следа, от която AI ще създаде кратък видеоклип на говорещ човек с подходящи изражения на лицето и жестове.
"За разлика от предишни работи, нашият модел не изисква отделно обучение за всяка снимка и работи не само с лица, създавайки цялостен образ на човек, а не само лице или устни, което открива нови възможности, необходими за правилното пресъздаване на общуващи хора" - коментират разработката изследователите от Google.
Разработката на Google може да намери приложение в различни области на човешката дейност, една от които е създаването на триизмерни фотореалистични аватари за игри и виртуална реалност. Някои актьори може да пожелаят да се дигитализират и да продават триизмерни модели на филмови студия. Едно от основните приложения, които Google вижда за технологията, е създаването на реалистични чатботове, с които може да се взаимодейства, сякаш са живи хора.
"VLOGGER може да се използва като решение за презентации, уроци, мрежова комуникация с ниска пропускателна способност, като виртуален разказвач на истории или като интерфейс за текстова комуникация между хора и компютри" - посочват изследователите. Също толкова очевидно е и възможното приложение на технологията за създаване на различни измами, чиято нарастваща популярност тревожи законодатели и експерти по сигурността от цял свят.
"Предложеният от нас модел превъзхожда други съвременни разработки по отношение на качеството на картината, запазването на човешката самоличност и времевата кохерентност" - споделят изследователите.
За сега VLOGGER има обективни недостатъци: видеоклиповете са доста кратки, фонът е статичен, хората не се движат в пространството, техните мимики и реч, макар и доста реалистични, но все пак издават работата на изкуствения интелект. Въпреки това е невъзможно да не се отбележи забележим скок в технологията на анимацията на изображения.