И Google ще захранва центровете си за данни с ядрени реактори
Microsoft и Amazon също се насочиха към ядрената енергия
Google обяви, че е сключилa договор с ядрения стартъп Kairos Power за изграждане на седем малки реактора, които ще захранват с електричество нейните центрове за данни, съобщава TechCrunch.
Съгласно споразумението, реакторите ще добавят около 500 мегавата безвъглеродна електроенергия, точно потреблението на ток от центрове за данни и AI технологии нараства главоломно.
Новите електроцентрали трябва да започнат да функционират до края на десетилетието, съобщава Google. Все още не е ясно дали реакторите ще бъдат директно свързани към сайтовете на компанията или ще подават енергия към мрежата, като Google ще претендира за тази безвъглеродна електроенергия чрез своето споразумение с Kairos.
С тази сделка Google се присъединява към Microsoft и Amazon, които също се обръщат към ядрената енергия, за да покрият нарастващите си нужди от електричество.
През септември Microsoft обяви, че ще плати на Constellation Energy за повторно стартиране на реактор на АЕЦ в Пенсилвания, който беше закрит през 2019 г.
По-рано тази година Amazon съобщи, че ще изгради хиперскален център за данни и ще го свърже директно с друг ядрен реактор в Пенсилвания.
Kairos е част от ново поколение ядрени стартъпи, които разработват така наречените малки модулни реактори (SMR), за да намалят разходите и да ускорят изграждането на ядрени електроцентрали.
Докато повечето ядрени централи са масивни и произвеждат над 1000 мегавата, те отнемат години за планиране и близо десетилетие за изграждане. Освен това те струват милиарди долари.
SMR стартъпите се опитват да намалят тези разходи и да ускорят процеса, използвайки масово производство. Kairos има интересна концепция, защото охлажда реактора си не с вода, а с разтопени соли от литиев и берилиев флуорид. Ядрената комисия на САЩ вече одобри плановете на Kairos за 35-мегаватов демонстрационен реактор, което други стартъпи, като Oklo, не са успели да постигнат.
Въпреки това, Kairos се сблъсква с множество предизвикателства. Нито един малък модулен реактор все още не е пуснат в търговска експлоатация.