Индия изстреля сонда за изучаване на Слънцето
Апаратът ще научи повече за влиянието на заредените частици върху сателитите в ниска орбита
След успешното кацане на Луната Индия изстреля сонда за изучаване на Слънцето, пише БТА.
Индийската космическа агенция ИСРО предаваше на живо старта в интернет, като той бе гледан от близо 500 000 зрители.
Хиляди хора се събраха близо до мястото на изстрелването.
Мисията има за цел да изследва слънчевите ветрове, които могат да причинят смущения на Земята, известни като полярни сияния.
Космическият кораб "Адитя-L1" (Aditya-L1 -"слънце", хинди) е проектиран да измине около 1,5 млн. км за четири месеца до достигане на точката на Лагранж - място, където обектите в космоса имат възможност да останат на едно място поради баланс на гравитационните сили.
Мисията има капацитет да бъде "Големият взрив" по отношение на науката, смятат индийските учени.
Енергийните частици на Слънцето могат да ударят спътници, които контролират комуникациите на Земята. Сателитите в ниската земна орбита са основен фокус на глобални частни мисии, което прави "Адитя-L1" много важен проект.
Учените се надяват да научат повече за ефекта на слънчевата радиация върху хилядите сателити в орбита.
"Ниската земна орбита е силно замърсена поради частно участие, така че намирането на начин за защита на сателитите ще има голямо значение за съвременната космическа среда", каза Рама Рао Нидаманури, ръководител на отдела по науки за Земята и космоса в Индийския космически институт.
В по-дългосрочен план данните от мисията биха могли да помогнат за по-добро разбиране на влиянието на Слънцето върху климата на Земята, произхода на слънчевия вятър, потокът от частици през Слънчевата система.