Индийската космическа стартъп компания "Агникул" ( Agnikul) изстреля ракетата "Агнибан" (Agnibaan), съобщи Ройтерс, цитирана от БТА. Двигателят използва и газ, и течно гориво. Това е единственият индийски двигател с подобно захранване.

"Агнибан" (Agnibaan) е втората ракета в страната, построена от частна компания. Изстрелването беше отменяно четири пъти през последните два месеца поради технически проблеми. Във вторник тази седмица насроченото изстрелване беше спряно пет секунди преди старта.

Индийската организация за космически изследвания (ISRO) досега не е извършвала успешно изстрелване на ракета с полукриогенен двигател. Това е първият контролиран полет на космически кораб с полукриогенен двигател, използващ течно гориво, се казва в изявление на ISRO, публикувано в социалната мрежа Екс.

"Агнибан" (Agnibaan) е двустепенна ракета носител с възможност за полезен товар до 300 кг в орбита на височина от около 700 км. При днешния старт тя достигна за около две минути максимална височина 8076 м, след което падна в океана. Полетът имаше за цел да тества новия двигател и произведените на 3Д принтер части.

"Всички цели на мисията бяха изпълнени", съобщи компанията.

Космическият регулатор на Индия приветства историческия момент на изстрелването. Смята се, че този полет ще укрепи доверието в космическата индустрия на страната.

През последните години премиерът на Индия Нарендра Моди настоява за приватизация и комерсиализация на космическия сектор в страната.

Първата ракета, произведена от частна индийска компания, беше изстреляна през 2022 г.

"Агникул" (Agnikul) е компания, основана през 2017 г. и ръководеща първата и единствена в Индия частна космическа площадка за излитане и център за контрол на мисии.