Индия обяви екипажът на първия ѝ космически кораб
Мисията струва над 1 милиард долара
Индия обяви четиричленния екипаж на космическата мисия "Гаганян", съобщи Ройтерс. Страната ще стане четвъртата в света с пилотирана мисия, предава БТА.
Преди няколко месеца Индия успя да осъществи историческо кацане в близост до лунния Южен полюс.
"Гагнян" означава "небесен кораб" на хинди. Това е първата мисия от този тип в Индия. Цената ще надмине 90 млрд. рупии (1,1 милиард долара). Това включва изстрелването на капсула с екипаж през следващата година в орбита на 400 км разстояние и връщането на Земята в района на Индийския океан.
Министър-председателят Нарендра Моди обяви четиримата астронавти в космическия център в Тируванантапурам, щата Керала. Всички те са офицери от военновъздушните сили. Събитието беше първата поява на астронавтите след месеци подготовка за мисията.
Н. Балакришнан Нер, Аджид Кришнан, Ангад Пратап и Шубаншу Шикла са четиримата офицери, се казва в правителственото изявление.
Засега не е ясно кога астронавтите ще полетят в космоса.
"Гаганян" е историческо постижение за Индия, гласи изявление на Моди в социалната мрежа Екс, идвайки четири десетилетия след като Ракеш Шарма стана първият индиец, летял в космоса в рамките на съветска мисия.
Времето е наше, каза Моди пред космическите експерти.
Досега само САЩ, Русия и Китай са изпращали свои екипажи в космоса. Астронавти от над трийсет държави са летели в космоса в рамките на американски или руски мисии.