Индия отмени тестови полет на своя ракета
Шест минути преди старта бе открита техническа неизправност
Индийската компания "Агникул космос" (Agnikul Cosmos) отмени тестовия полет на първата си ракета днес, секунди преди изстрелването й - това се случва за четвърти път през последните три месеца, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Стартът на втората частна ракета на Индия и първата, която използва комбинация от газово и течно гориво, не се осъществи три пъти преди това заради технически проблеми. Един от полетите беше отменен около 90 секунди преди изстрелването.
Изстрелването, планирано за рано тази сутрин местно време, беше отложено по-малко от шест минути преди старта поради техническа неизправност. Определен беше нов час на старта, но едва пет секунди преди това изстрелването беше "временно спряно, за да се провери работата на запалителната система", а след това беше отменено напълно.
Очакваше се мисията да продължи две минути и да тества новия "полукриогенен" двигател и отпечатаните на триизмерен принтер части.
Ако мисията беше успешна, това щеше да е технологична стъпка за страната, тъй като Индийската организация за космически изследвания (ISRO) все още не е извършвала успешен полет с полукриогенен двигател.
Ракетата "Агнибаан" (Agnibaan) е двустепенна, може да изведе до 300 кг полезен товар до орбита на височина около 700 км, казаха от компанията. Ракетата "Фалкон хеви" на компанията "Спейс Екс" може да изведе до 63 500 кг в ниска околоземна орбита.
Първата частно разработена ракета в Индия беше изстреляна през 2022 г. Тя е дело на компанията "Скайрут".
Основаната през 2017 г."Агникул" управлява първата в страната частна площадка за изстрелване и център за контрол на полетите, а ISRO отговаря за всички останали стартови площадки, отбелязва Ройтерс.