Иновациите, които направиха реалност немислимото в миналото
Представяли ли сте си, че ще се любувате на изкуство, създадено от изкуствен интелект?
Ако до преди няколко десетки години никой не е можел да си представи лудото препускане на света в посока постигане на високотехнологично настояще, то днес съзнанието ни е отворено за всички изненади, които ни готвят иновациите. Те променят възприятията ни и често ни карат да осъзнаем, че дейности, емоции и преживявания, които преди сме възприемали като константа, днес са на следващо ниво благодарение на иновативните технологии. Eстествен или изкуствен интелект?
Представяли ли сте си, че ще се любувате на изкуство, създадено от изкуствен интелект? Противоречивият въпрос, който разбунва и разделя арт света обаче идва като доказателство, че щом има разговор - има и дълбока причина за него. През пролетта на тази година в Амстердам отвори Dead End AI Gallery - първата галерия, която излага произведения на изкуството, създадени с помощта на изкуствен интелект. Сред потенциалните ползи, изтъквани от артистите, които вярват, че изкуството, дело на изкуствения интелект, си заслужава да се показва в музеи и галерии, е предимството му да ангажира нови публики.
Правейки изкуството по-достъпно, изкуственият интелект позволява на кураторите да създават произведения, които са подходящи за съвременната фрагментирана публика. Ако вече ви стана интересно, то задължително се запознайте с творчеството на Рафик Анадол, който с креативността си твори симбиоза между света на изкуството, какъвто го познаваме от хилядолетия, и технологичния хоризонт. За какво би мечтала и сънувала една машина, ако види колекцията на Музея за модерно изкуство в Ню Йорк? Това пита Рафик с инсталацията си в МоМА на име Unsupervised. Той използва изкуствен интелект, за да интерпретира и трансформира повече от 200 години изкуство, намерило своя дом в иконичния музей. Мащабната инсталация впечатлява с непрекъснатото генериране на нови форми в реално време. Някъде по средата между творчество, модерно изкуство и медитация, неговата работа е своеобразен научен труд върху концепцията за бъдещето на арт формите, технологиите и начина, по който ще възприемате творенията и ще събуждате емоциите и сетивата ни.
Див купон или тихо парти?
В света на музиката технологиите също създават тенденции, които преди време щяха да звучат нелогично. Една от тях е тази на "тихите партита". Звучи като оксиморон, но феновете на този тренд се увеличават. Историята му започва от японската научно-фантастична история Astroboy, в която главният герой отива на парти, на което всички носят слушалки. През 90-те години на миналия век, екоактивисти използват слушалки за големи партита на открито, за да се сведат до минимум шумовото замърсяване и безпокойството на обитателите на дивата природа.
Популярният фестивал Glastonbury още през 1994-а намира тихите партита за супер начин да се справят с ограниченията за вдигане на шум, които се опитват да им наложат. През 2011-а пък терминът Silent Disco бива вкаран в оксфордския речник. И така го днес... когато напрегнатото и забързано ежедневие и нуждата ясно да усещаме границите на лично ни пространство в различни социални ситуации правят "тихите партита" с високотехнологични слушалки абсолютен хит. Компаниите и клубовете, които ги организират, споделят, че това е уникален начин да събереш хора с различни музикални предпочитания на едно и също място, като им дадеш свободата, когато поискат, да общуват в спокойна среда без шум. Цигарен дим или тютюн без дим
Технологиите са и причина днес да бъдат пренаписани представите ни дори за греховните ни навици, свързани с начина на живот. Нови форми при храненето, алкохола или, дори, тютюна - без глутен, без захар, без етилов алкохол и без дим са вече сред най-търсените варианти за по-високо качество на живот, но със запазване на удоволствието. Само малко повече от десетилетие назад във времето идеята, че цигарите може да изчезнат, бе немислима. Днес обаче, големите играчи в тютюневата индустрия непоколебимо иновират сектора и влагат милиарди в бездимни форми на тютюна. Всеки любител на тютюна днес вече може успешно да откаже цигарите, като ги замени с високотехнологични устройства, които по своята същност са бездимни форми на употреба на тютюн и които са с по-ниско образуване на вредни вещества. Такива високотехноогични устройства се предлагат вече от всички големи тютюневи компании, но с различни марки - IQOS, GLO, PULZE, PLOOM. Всяко от тях има специфични технологични параметри, но те всички нагряват тютюн и предоставят тютюнева пара, а не дим, и с тях се намалят вредните вещества.
Завръщане към дома или влизане в домашен VR
Пространството на дома винаги е свързвано с усещането за константа и сигурност. Да си представим, че влизаме в друг свят от удобството на дивана ни, обаче допреди 2010 година е звучало немислимо. Тогава американският тийнейджър Палмър Луки създава първия прототип на VR сет. Две години по-късно той стартира кампания за групово финансиране в Kickstarte с желание да събере $250 000, за да я комерсиализира идеята си. Събира обаче $2,4 милиона, а с тях и интересът на технологичната индустрия към всеобхватното комерсиализиране на виртуалната реалност. Днес сетовете за виртуална реалност са по-скоро ценово достъпни за всички онези, които искат да влязат в различни светове от пространството на своя дом чрез различни конзоли за игри, например. VR сетовете навлизат и в света на интериорния дизайн като иноваторите в сектора използват технологичния прогрес в тази посока, за да "потопят" и разходят клиентите си директно в дизайна, който разработват за тях. Сред най-добрите продукти на пазара от този тип се нареждат Meta Quest 3 и HTC Vive Pro 2 Headset на цени от 500 до 900 долара в Amazon. Какви ли още изненади ни готвят иновациите, кой ли ще е следващият ритуал, който ще променят, пространство, на което ще размият границите и бариера, която ще прескочат... Остава да видим със или без VR сет.
НАЙ
Има с какво да се гордеем: Българските постижения в науката през 2024 г.
Коледата идва с изгодни оферти от Microsoft Windows
Има с какво да се гордеем: Българските постижения в науката през 2024 г.