Изкуствен интелект и алгоритми вече могат да отчитат съдържанието на алкохол в кръвта на човека
Алгоритмите могат дори да предвиждат на бъдеща консумация на алкохол
Съдържанието на алкохол в кръвта винаги е била чувствителна тема, особено в контекста на употребата на спиртни напитки по време на работа или шофиране. Затова и с времето се разработват различни механизми и устройства за установяването на точния процент.
И докато един стандартен дрегер в общия случай би свършил перфектна работа, то с напредването на технологиите се появиха изключително интересни алтернативи. В този текст ще разгледаме две от най-любопитните от тях.
Машинен алгоритъм може да "чуе" алкохола в кръвта ви
Сценарият, в който пиете чаша или две от любимото си алкохолно питие и се надявате никой да не разбере, не минава пред този изкуствен интелект от ново поколение. AI устройството може да изчисли какъв е процентът на спиртни напитки в кръвта само на базата на гласов запис от 12 секунди.
Според екипът, който е разработил технологията с красивата абревиатура ADLAIA (Audio-based Deep Learning Algorithm to Identify Alcohol Inebriation), алкохолната интоксикация уврежда когнитивните и психомоторните способности, което си проличава и по гласа на човека.
Според проведените тестове ADLAIA успява да идентифицира индивиди, употребили алкохол, в над 70% от случаите. Като бъдещи употреби на алгоритъма се предвижда интегрирането му в мобилни приложения, както и използването му в барове и стадиони, където има повишен риск от възникване на агресивни реакции вследствие на употреба на алкохол. Системата би позволила получаване на незабавни резултати относно състоянието на индивидите и вземане на съответните мерки.
Изкуствен интелект "предвижда" потенциално пиянство на база локация, движение и интеракция със смартфон
Ако си мислите, че разпознаването на човек в нетрезво състояние по 12-секунден гласов запис е плашещо, то само си представете, че съществува AI, който е в състояние да предвиди риска от напиване и да се "намеси", преди да сме преминали границата.
Как го прави? Само чрез мобилно приложение, което събира информация за локацията, движението, социалните взаимодействия и употребата на смартфон. Факторите, които се вземат предвид, са около 76 и включват още параметри като ден от седмицата, час от деня, походка и други движения на тялото, поведение при обаждания и текстови съобщения, използване на приложения, състояние на батерията и други. Оказва се, че такъв тип данни са изключително полезни за предвиждане на бъдеща консумация на алкохол.
Макар и да звучи доста инвазивно и навлизащо в личното пространство, учените, стоящи зад концепцията, твърдят, че са се опитали да са максимално внимателни и да не преминават определени граници.
Резултатите от изследването им всъщност се оказват доста интересни. Например субектите, които не използват телефоните си много през деня, са по-склонни да пият по-късно същата вечер. Оставането на едно място цял ден предвещава повече склонност към алкохолизъм, отколкото движението между няколко локации. Хората, които контактуват по-малко по телефона през деня, изглеждат по-склонни да пият по-късно.
Въпреки че са интересни и будят любопитство, изброените технологии далеч не са толкова популярни и общоприети, за да придобият масовост. Пък и са доста специфични. Както вече споменахме, един функционален и качествен дрегер, придобит чрез реномиран доставчик като Керагон - внос, калибриране и сервиз на дрегери, би бил напълно достатъчен, за да изпълни точно, прецизно и бързо поставената задача.
НАЙ
Япония започва тестове за предаване на слънчева енергия от космоса
Китайски учени разработват "невидим камуфлаж"
Киберпрестъпници използват повредени Word файлове за нови атаки
Милиардер и космически турист: Кой е новият шеф на НАСА?
Астрономите с нова теория за това как се е появила водата на Земята
САЩ се опитват да открият дали други страни манипулират климата
Китайски учени разработват "невидим камуфлаж"
Япония започва тестове за предаване на слънчева енергия от космоса
Киберпрестъпници използват повредени Word файлове за нови атаки
Милиардер и космически турист: Кой е новият шеф на НАСА?