Изкуственият интелект скоро ще може правдоподобно да имитира човешки почерк
Според разработчиците преди този инструмент да започне да се разпространява, е необходимо да се създадат защитни механизми
Невронните мрежи вече са в състояние да пресъздават правдоподобно гласа на човек и да имитират изражението на лицето му в съответствие с предполагаемия изговорен текст. Според учените скоро изкуственият интелект ще може правдоподобно да възпроизвежда човешки почерк, като за целта невронните мрежи ще трябва да се запознаят само с няколко абзаца от "изходния материал".
Както съобщава Bloomberg, екип от специалисти от Университета за изкуствен интелект "Мохамед бин Зайед" в ОАЕ вече е успял да създаде профилна невронна мрежа и да я изпробва. Авторите дори са успели да патентоват тази разработка в юрисдикцията на САЩ. Засега използването на тази невронна мрежа от клиенти на трети страни не се позволява, а авторите на разработката вече изразиха опасения относно възможността недобросъвестни потребители да я използват в ущърб на обществото.
Според разработчиците преди този инструмент да започне да се разпространява, е необходимо да се създадат защитни механизми, които да предотвратят етично неправилното му използване. "Това е все едно да създадем антивирусна програма за вирус", обясниха представителите на университета. Подобни съображения не пречат на създателите на невронната мрежа да планират комерсиалното ѝ приложение в рамките на следващите няколко месеца, като те вече търсят партньори, за да реализират свързания с тази технология потенциал.
Наред с други неща, такава система би могла да разпознава ръкописен текст - например за обработка на записи в пациентски досиета. Други подобни системи биха могли да бъдат обучени върху ръкописите, генерирани от невронната мрежа. Засега невронната мрежа е в състояние да разпознава и генерира ръкописен текст на английски и френски език, но в бъдеще разработчиците биха искали да добавят и арабски език.