На 12 юли втората степен на ракетата Falcon 9 не успя да рестартира двигателите си, което попречи на 20 спътника Starlink да достигнат предвидената орбита. Те бяха пуснати по-ниско от очакваното - на около 135 км над земната повърхност, навлязоха в атмосферата на планетата и изгоряха. Обикновено в такива случаи изстрелванията се спират за няколко месеца, за да се проучи ситуацията и да се вземат мерки. SpaceX обаче беше готова да възобнови полетите на Falcon 9 още в края на седмицата.

"След планираното повторно включване на двигателя на горната степен за повишаване на перигея, двигателят Merlin Vacuum се сблъска с аномалия и не успя да произведе второ включване. Това остави спътниците в ексцентрична орбита с много нисък перигей от 135 км, по-малко от половината от очакваната височина", коментира SpaceX инцидента.

Федералната авиационна администрация (FAA) поиска от SpaceX да разследва инцидента, преди полетите на Falcon 9 да бъдат възобновени. Досега паузата в изстрелването е засегнала няколко мисии, включително извеждането на спътниците Starlink, изстрелването на двойка норвежки комуникационни спътници и мисия с малък спътник като част от мисията за съвместно използване на ракети Transporter. Като се има предвид темпото, с което SpaceX се справи с Falcon 9, компанията не разполагаше с много време за отстраняване на проблема.

Официално оттогава SpaceX не е предоставила никаква допълнителна информация. Инженерите на компанията обаче успяха да определят причината за повредата и да я отстранят почти веднага. Ето защо седмица след неуспешното изстрелване SpaceX беше готова да възобнови полетите на Falcon 9. На 15 юли компанията поиска разрешение от FAA да възобнови изстрелванията, без да чака края на разследването. В отговор FAA заяви, че "разглежда искането и ще се ръководи от данните и безопасността на всяка стъпка от процеса".

SpaceX планира да изстреля поне три последователни мисии на Starlink от двете си стартови площадки във Флорида и една в Калифорния, за да определи ефективността на поправката. Преди двата планирани пилотирани полета компанията иска да демонстрира надеждността на ракетата Falcon 9, която е извършила повече от 300 успешни изстрелвания след последния си инцидент през септември 2016 година. В момента компанията има обективна възможност да изстреля мисията Starlink 10-4 не по-рано от 07:14 ч. българско в