В последния ден на март Япония обяви, че ограничава износа на 23 вида оборудване и технологии за производство на полупроводници, но без да обявява кои страни ще изгубят достъп до него. След ограниченията попадат инструменти за почистване и формиране на слоеве върху повърхността на силициеви пластини, както и оборудване, базирано на авангардната екстремна ултравиолетова литография, предава БТА.

Още през октомври САЩ наложиха ограничения на износа на оборудване за производство на чипове за Китай, за да забави развитието на сектора в страната и най-вече на употребата на чипове във военни технологии, и призоваха другите две големи производителки на такова оборудване - Нидерландия и Япония, да сторят същото.

Делът на Япония на пазара на полупроводници е паднал драстично от около 50 на сто през 80-те години на 20 век до около 10 на сто сега, но в страната все още са базирани производителите на най-модерните технологии в сектора.

Как изглежда в момента японският полупроводников сектор обобщава Ройтерс.

"Токио електрон" (Tokyo Electron)

"Токио електрон" е третият най-голям доставчик на оборудване за производство на чипове след американската "Аплайд матириълс" (Applied Materials) и нидерландската "Ей Ес Ем Ел холдингс" (ASML Holdings). Компанията произвежда оборудване и за производство на плоскопанелни дисплеи.

През ноември дружеството намали прогнозата за продажбите си за годината, приключваща през март, с 250 милиарда йени (1,88 милиарда долара), или с 10,6 на сто, отчасти заради наложените от САЩ ограничения на износа за Китай. По-късно все пак компанията повиши прогнозата за приходите си със 70 милиарда йени.

В периода октомври-декември продажбите на фирмата на оборудване за производство на чипове за Китай паднаха на годишна база с 22,3 на сто до 102,7 милиарда йени, възлизайки на 22,4 на сто от всичките й продажби за тримесечието.

"Адвантест корп" (Advantest corp)

"Адвантест" е производител на оборудване за тестване на чипове, а основен неин конкурент е американската компания "Терадайн" (Teradyne).

През периода октомври-декември Китай стана най-големият пазар за компанията, изпреварвайки Южна Корея и Тайван и достигайки 32,9 на сто от общите продажби на дружеството.

През януари високопоставен представител на компанията посочи, че не вижда опасност наложените от САЩ ограничения за износ в Китай да попречат на "Адвантест" да продава там своите устройства. Той все пак изтъкна, че дружеството може да бъде засегнато непряко, тъй като ограниченията могат да спрат износа на оборудването на други компании, което да накара клиентите на "Адвантест" да преразгледат бизнес плановете си.

"Скрийн холдингс" (Screen holdings)

"Скрийн холдингс" е най-големият световен производител на оборудване за почистване на силициеви пластини. Компанията очаква продажбите й в Китай да достигнат до 20 на сто от общите й продажби за финансовата година, приключваща през март, прогнозирани да възлязат на 375 милиарда йени. Дружеството признава, че продажбите в Китай могат да бъдат засегнати от американските ограничения, но спадът там вероятно ще бъде компенсиран от увеличено търсене от други пазари.

"Никон корп" (Nikon corp)

"Никон" произвежда машини за дълбока ултравиолетова литография, втората най-модерна технология, използвана за производството на миниатюрни чипове след екстремното ултравиолетово лъчение.

Базираният в Токио производител на фотоапарати, медицинско оборудване и прецизна апаратура е генерирал 28 на сто от продажбите си в Китай през финансовата година, приключила през март 2022 г.

Около 40 на сто от бизнеса му с машини за чипова литография, която комбинира литография за полупроводници и оборудване за плоскопанелни диспеи, е с Китай.

През февруари главният финансист на компанията Мунеаки Токунари заяви пред репортери, че "Никон" следи отблизо развитието на ситуацията в сектора и най-вече по отношение на ограниченията спрямо Китай.

"Лазертек корп" (Lasertec corp)

"Лазертек корп" е единственият производител в света на оборудване за проверка на полупроводници, използващо екстремна ултравиолетова литографска технология.

Над 70 на сто от приходите на компанията идват от доставки за най-големите производители на чипове в света - "Интел" (Intel Corp), "Самсунг електроникс" (Samsung Electronics) и "Тайван семикандъктър манифакчъринг" (Taiwan Semiconductor Manufacturing). Продажбите в Китай са под 10 на сто от общите продажби на дружеството. От "Лазертек" казват, че износните ограничения ще имат "ограничено, незабележимо въздействие" върху компанията поради малкия обем на продажбите в Китай.