Как завърши Първата международна олимпиада по изкуствен интелект в България
Второто издание ще се проведе в Китай, а страната ни успя да вземе златно и бронзово отличие
Първата международна олимпиада по изкуствен интелект приключи с награждаването на най-добрите отбори в научния и практическия кръг.
В основаната от петима българи олимпиада участваха близо 200 ученици в над 40 отбора от 6 континента. Всички те се събраха в Бургас, България от 9 до 15 август, където заедно поставиха началото на най-новата научна Международна олимпиада, която стартира с рекорд в историята, като най-много записани отбори в първото си издание.
В продължение на една седмица ученици, ръководители и учени поставиха началото на олимпиада, която съчетава научни и приложни задачи.
Целта й е да предизвика участниците да мислят критично, да трупат теоретични и практически знания, да им даде перспектива за необятните възможности в тази област, и да постави пред тях и обществото моралните и етични въпроси свързани с изкуствения интелект.
В научния кръг с медали бяха отличени 21 отбора.
Златните медали спечелиха двата отбора на Сингапур, Полша и Летово.
Сребрата заслужиха двата отбора на Унгария, двата отбора на Китай, Виетнам, Монголия и Естония.
Бронзовите медали са за двата отбора на Румъния, Полша, Виетнам, Колумбия, Малайзия, двата отбора на България, Иран и Канада.
Тези отбори ще останат в историята като първите медалисти от Първата международна олимпиада по изкуствен интелект.
В практическия кръг с награди бяха отличени отново 21 отбора.
Златните отличия спечелиха отборите на България, Полша, Австралия и САЩ.
Сребрата са за ОАЕ, Унгария, Хонг Конг, Канада, Румъния, Летово и Китай.
Бронз спечелиха Холандия, Йордания, Тунис, Макао, Полша, Япония, Колумбия, двата отбора на Виетнам и САЩ.
Практическият кръг беше в колаборация с българската поп звезда Мария Илиева. Тя създаде специален ремикс на един от последните си хитове "Любов" на базата, на който състезателите трябваше да генерират визуализации с помощта на набор от инструменти, използващи изкуствен интелект.
В рамките на 4 часа всеки отбор използва въображението си, което съчетаха със знанията си в новите технологии. Те трябваше да генерират обложка и видеоклип за сингъла на Мария Илиева.
Специални плакети за най-добро представяне едновременно и в научния и в практическия кръг получиха отборите на Летово, Полша и Унгария.
Домакин на Международната олимпиада по изкуствен интелект 2025 ще бъде Пекин, Китай.