Rosomak е многоцелева бойна машина със задвижване 8×8. Тя е една от най-новите придобивки на Украйна. Какво знаем за нея?

През 2002 година Полша сключва договор с Финландия. Той предвижда Варшава да получи всичко необходимо, за да сглоби 690 бройки от Patria AMV на своя територия. От тях 313 машини са с боен модул, а останалите са с функция на бронетранспортьор.

Вижте как изглежда Rosomak >> >> >>

В последствие обаче Полша произвежда близо 1000 бройки от машината и внася някои промени в нея.

Бойната версия е въоръжена с 30-милиметрово автоматично оръдие, което е придружено от две картечници. Има и вариант с 40-милиметрово оръдие.

През 2017 година се появява версия с 120-милиметрово минометно оръдие.

От 2022 година Полша въвежда дистанционно управляем боен модул, който е снабден с 30-милиметрово оръдие, 7,62-милиметрова картечница и противотанкови ракети Spike.

Задвижването се осъществява от 12-цилиндров дизелов двигател на Scania, който има 534 к.с. Rosomak може да се движи по вода със скорост до 10 км/ч. По суша максималната скорост е 100 км/ч.

Всички тези качества правят полската бойна машина изключително търсена. През 2023 година Украйна получи 100 бройки от Rosomak, като се очаква в следващите месеци да бъдат доставени още 100.

Киев може да ползва машините за десант през Днепър, за градски боеве или в смесени механизирани групи. Антитанковите възможности на Rosomak са сериозно препятствие за вражеските бронирани машини. Същевременно полската машина е лека и тежи 22 тона. Освен 3-членния си екипаж тя може да превозва до 8 войника.

Rosomak има пасивна защитна система, която алармира екипажът, че машината е набелязана от вражеска система с лазерно прицелване. Това дава възможност на хората в нея да се евакуират преди удара. Междувременно бронята на част от версиите може да издържи на няколко удара с РПГ.