Какво знаем за нобеловия лауреат Демис Хасабис
Той е съосновател на DeepMind на Google
Британският компютърен специалист Демис Хасабис спечели част от тазгодишната Нобелова награда за химия за "революционната" си работа върху изследването на протеините, съобщи Би Би Си, цитирана от БТА.
Хасабис, който е на 48 години, е съосновател на компанията за изкуствен интелект (ИИ), прераснала в лабораторията Google DeepMind.
Проф. Джон Джъмпър, работил заедно с Хасабис върху откритието, също бе отличен с наградата, половината от която бе присъдена на американеца проф. Дейвид Бейкър.
Хасабис и Джъмпър използват ИИ, за да прогнозират структурите на почти всички известни протеини. Двамата са създатели на инструмента, наречен AlphaFold2.
Нобеловият комитет го определя като "революция" в химията.
Когато създава DeepMind през 2010 г., Хасабис има 20-годишен план за действие, чиято крайна цел е създаване на изкуствен общ интелект (AGI),система за ИИ, която е в състояние да изпълни всички когнитивни задания като човек, писа през септември сп. "Тайм". Изданието включи Хасабис в списъка на стоте най-влиятелни личности в разработването на ИИ, публикуван през септември тази година. "Днес, 14 години по-късно, Хасабис смята, че работата му се движи по план", писа изданието.
"Вярвам, че ИИ ще бъде най-ползотворна технология, създавана някога, но само ако успеем да я прилагаме и изградим правилно", каза Хасабис на събитие по-рано през годината.
След придобиването от Google през 2014 г., лабораторията за ИИ на Хасабис Google DeepMind постига множество успехи, създава техниката за дълбоко укрепено обучение, системи, побеждаващи най-добрите състезатели по настолни игри в света, както и разрешаването на задачата с изследване на протеините, което ще помогне за създаване на нови лекарства и за лечение на болести.
Миналата година лабораторията обяви създаването на семейството големи езикови модели Gemini, усъвършенства инструмента AlphaFold2 и разработи модели, които постигат резултати като на сребърните медалисти на Международната математическа олимпиада, писа "Тайм".
"Проектът Астра" е следващият голям успех на DeepMind, определян като "универсален ИИ агент". Той обработва текстове, аудио и видео в реално време, отговаря на почти всички запитвания. В разговор с "Тайм" Хасабис казва, че следващите стъпки в развитието на проекта се очаква да доведат до това системата да може да създаде теория във физиката например.