Какво знаем за новия модел на ChatGPT
ОpenAI твърди, че моделът o1 може да разсъждава подобно на човек
OpenAI пуска нов модел на своя изкуствен интелект ChatGPT, наречен o1. Той е първият от планираните "разсъждаващи" алгоритми, тренирани да отговарят на по-сложни въпроси, по-бързо от човек.
Заедно с него излиза и o1-mini, по-малка и по-евтина версия. Това е така нареченият модел "Strawberry", за който се говори отдавна в AI общността, пише The Verge.
Моделът o1 представлява стъпка към по-широката цел на OpenAI за създаване на генерален или всеобщ изкуствен интелект, подобен на човешкия. Той е по-добър в писането на код и решаването на многократни задачи от предишните модели, но също така е по-скъп и по-бавен за използване в сравнение с GPT-4o.
OpenAI нарича този пуск на o1 "превю", подчертавайки, че моделът все още е в ранна фаза на развитие.
Въпреки че o1 не е толкова способен в познанията за факти като GPT-4o и не може да разглежда интернет или да обработва файлове и изображения, той представлява нов клас възможности.
OpenAI планира да направи o1-mini достъпен за всички безплатни потребители на ChatGPT, но не е обявена точна дата за това. Достъпът до o1 за разработчици е много скъп: $15 за 1 милион входни токени и $60 за 1 милион изходни токени, докато GPT-4o струва съответно $5 и $15.
Според изследователския ръководител на OpenAI Джери Творек, o1 е трениран по различен начин в сравнение с предишните модели, с нов алгоритъм за оптимизация и специално подбран набор от данни. Моделът използва техниката на подсилващото обучение, която го учи да решава проблеми самостоятелно чрез награди и наказания, и използва "верига на мислене" за обработка на запитвания, подобно на човешкото мислене.
Този нов подход води до по-точни отговори, въпреки че проблемът с халюцинациите (погрешно генерирани отговори) все още съществува. OpenAI твърди, че моделът o1 решава сложни проблеми, като например кодиране и математика, по-добре от предшествениците си, като същевременно обяснява своя начин на мислене.