Китайски учени лекуват Алцхаймер с нов наномедикамент
За основа лекарството ползва растителен естроген и глициретинова киселина
Китайски изследователи са разработили наномедикамент, предназначен специално за жени с болестта на Алцхаймер, съобщава Синхуа, цитирана от БТА.
Изследователски екип от Факултета по биология и Общата болница към Медицинския университет Тянцзин е разработил наномедикамента, а резултатите са публикувани в сп. "Нано Тудей" (Nano Today).
Болестта на Алцхаймер е често срещано невродегенеративно заболяване, което се характеризира с прогресивно влошаване на паметта и когнитивните функции. Проучванията показват, че жените са изложени на по-голям риск от развитие на болестта на Алцхаймер в сравнение с мъжете.
Също така има забележителна разлика между половете при развитието на болестта на Алцхаймер, като процентът на развитие на болестта и смъртността са два до три пъти по-високи сред жените.
Изследванията показват, че значителното намаляване на нивата на естроген при жените след менопаузата може да е причина за по-големия риск от развитие на болестта на Алцхаймер. Естрогенът играе жизненоважна роля в опазването на женската централна нервна система, като насърчава растежа и диференциацията на невроните и поддържа хомеостазата на мозъчния окислител чрез свързване със специфични рецептори. След като жените навлязат в менопаузата, продължителният недостиг на естроген предизвиква невродегенерация и задълбочава влошаването на когнитивните способности.
Изследователският екип е разработил многофункционално наномедикаментозно лекарство, използващо растителен естроген и глициретинова киселина за целенасочено лечение на болестта на Алцхаймер при жени в постменопауза. Наномедикаментът е способен да активира невропротективни сигнални пътища, медиирани от специфични естрогенни рецептори, като по този начин подобрява когнитивните функции, засегнати от естрогенен дефицит.
Сега изследователският екип прави скрининг на по-прецизни наномедикаменти за предклинични изследвания.