Суперкомпютрите са машини от висок клас, използвани за изпълнение на големи количества изчисления - направо колосални задачи. Два пъти годишно от 1993 г. насам TOP500 класира световните суперкомпютри според тяхната мощ. Лидер сред първите пет системи в последната класация е японската "звезда" Fugaku - тя вече даде своя забележителен принос в борбата с Covid-19, предава technews.bg.

Ето как изглежда Топ 5 на суперкомпютрите:

5. Tianhe-2A

Tianhe-2A

Снимка: Wikimedia

Този суперкомпютър, известен още като Млечен път-2А, се намира в Националния суперкомпютърен център в Гуанджоу, Китай. Това е хибридна архитектура, използваща процесори Intel Xeon и специално изработени копроцесори Matrix-2000. Tianhe-2A достига 61,4 петафлопа.

4. Sunway TaihuLight

Sunway TaihuLight

Снимка: Xinhua

Това е не само бърза машина - тя е и забележително енергийно-ефективна. Може да се справи с почти всяко приложение, което ѝ подадете - при това мащабно. Sunway TaihuLight достига 93 петафлопа.

3. Системата Sierra

Снимка: Microsoft

Лабораторията Лорънс Ливърмор е гордият стопанин на системата Sierra. Тя използва два процесора Power9 и четири графични процесора NVIDIA Tesla V100 във всеки от своите 4 320 възела. Може да постигне 94,6 петафлопа.

2. IBM Summit

IBM Summit

Снимка: IBM

И този суперкомпютър използва два 22-ядрени процесора Power9 и шест графични процесора NVIDIA Tesla V100. Summit се стопанисва в Националната лаборатория Oak Ridge в Тенеси, което я прави най-бързата изчислителна машина в САЩ. Може да достигне 148,8 петафлопа.

1. Fujitsu Fugaku

Fujitsu Fugaku

Снимка: Fujitsu

Шампионът на суперкомпютрите е японски. Fugaku се захранва от 48-ядрения A64FX SoC на Fujitsu - първият суперкомпютър, който достига позиция номер едно с помощта на ARM архитектурата. Можете да го намерите в RIKEN Center for Computational Science (R-CCS) в Кобе, Япония. Способен е на забележителите 415,5 петафлопса.