Kосмическата заплаха за Запада: Какво е новото антисателитно оръжие на Русия
Москва може да "ослепи" армията на САЩ, но ще повлече всички в глобална икономическа криза, включително себе си
Преди седмица разузнаването на САЩ обяви, че има информация за ново руско космическо оръжие. Според тях то представлява съществен риск за националната сигурност на страната. От оповестената информация стана ясно, че това оръжие е с ядрен характер, но не е насочено към наземни цели.
След проведен секретен брифинг с членовете на Конгреса излязоха някои подробности. Новото космическо оръжие на Русия е анти-сателитно. Говорителят на Камарата на представителите на САЩ Майк Джонсън посочи, че не вижда причина за "обществена тревога" в непосредственото бъдеще.
Източници от разузнаването, говорили пред "Ню Йорк Таймс", разкриват, че Москва може да изстреля тестова версия на новото си оръжие през следващата година.
Русия веднага отрече обвиненията и заяви, че никога не би разположила оръжие в космоса, нарушавайки приетите закони на ООН против милитаризацията на космоса.
Само две години по-рано, руската делегация в Генералната асамблея на ООН отправи официално предупреждение, в което обявява сателитите на Илон Мъск за легитимни цели. Повод за това стана фактът, че спътниците за интернет се ползват от армията на Украйна. Тогава Москва обвини САЩ в милитаризация на космоса.
Преди време SpaceX обеща да монтира чувствителни инструменти на интернет спътниците си, които да са способни да откриват и проследяват хиперзвукови оръжия, пътуващи с пет пъти по-висока скорост от звука и дори по-бързо в земната атмосфера. Освен това компанията на Илон Мъск планира и чисто военна версия на съзвездието си.
Всичко това означава, че в случай на военен конфликт, противниците на САЩ ще трябва да се справят с хиляди, може би дори с десетки хиляди спътници в орбита.
Най-лесният и сигурен способ за неутрализирането на толкова много апарати би било взривяването на специфичен тип ядрен заряд в космоса. Електромагнитният му импулс би извадил от строя електрониката в сателитите, превръщайки ги в космически отпадък.
В началото на 60-те години на миналия век са били извършвани ядрени тестове в космоса, които са показали валидността на тази концепция.
Според спекулациите Русия е доразвила тази идея. Най-изгодният от военна точка начин за изпълнението ѝ е с тайни ядрени оръжия, разположени на определени места в орбита. Така ще се избегне рискът ракетите изстреляни по време на война да бъдат неутрализирани.
Преките последствия от подобна атака
"Ако някой се осмели да взриви ядрено оръжие в най-горните слоеве на атмосферата или в космоса, то това ще бъде краят на всичко на ниска орбита", каза миналата седмица пред Politico Europe генерал-майор Михаел Траут, главен командир на Германското космическо командване.
"Нито един сателит не би оцелял при подобно действие - без значение китайски, руски, американски или европейски."
Унищожаването на всички сателитите в орбита изглежда е търсеният ефект от предполагаемото оръжие, ако се съди по изказванията на анонимни източници, разкрили първи информацията пред CNN.
Както правилно отбелязва генерал Траут, в момента има "повече въпроси, отколкото отговори" относно потенциала и съществуването на руско космическо ядрено оръжие.
Взривът на една или множество ядрени бомби на правилната височина ще засегне електронните компоненти на намиращите се там сателити. Заедно с тези, които ще бъдат пряко унищожени от експлозията ще се създаде "мъртва зона" от космически боклук. Става дума за хиляди сателити, които няма да се контролират и множество отломки. Това ще направи ниската околоземна орбита неизползваема за десетилетия, докато всички сателити и отломки не изгорят бавно в атмосферата.
Силите в космоса не са равни
Ядрената атака в космоса ще засегне всички сателити там. Силите изобщо не са изравнени, а някои ще изгубят значително повече.
Към април 2022 година Русия има 172 сателита в космоса. В това число влизат комерсиални, научни, разузнавателни, такива за глобално позициониране, комуникационни или със строго военни цели.
Към същата дата САЩ са разполагали с 3433 цивилни и военни сателита. Но тази информация е на почти 2 години.
В началото на 2024 година само броят на комуникационните интернет спътници Starlink на Илон Мъск е 5438. Знае се, че те могат да имат както непряко, така и пряко военно приложение.
САЩ имат поне 30 пъти повече сателити от Русия. Дори Китай има над 10 пъти по-малко сателити от Америка.
Ако Русия унищожи всички сателити в орбита, то загубата на военен и икономически потенциал за противниците й би била по-голяма.
Дори днес Москва няма достатъчно наблюдателни сателити, за да наблюдава земното кълбо в реално време.
През 2022 година Москва изпитваше затруднения във войната с Украйна, защото не можеше да наблюдава ситуацията от космоса достатъчно бързо и с висока резолюция. Отнемаха между 5 и 3 дни, преди в щаба да знаят със сигурност, дали дадена цел в дълбокия тил (извън обсега на разузнавателните дронове) е била успешно поразена успешно с ракетен удар. Днес тези възможности са повишени, но изобщо не могат да се сравняват с американските.
Знае се, че САЩ могат да открият от космоса дали са имали успешно попадение в целта до 60 минути след осъществяването му. Всъщност, армията на Вашингтон е много по-зависима от своите сателити, спрямо тази на Русия или на Китай.
Китай също е оповестявал, че търси начин за неутрализирането на "големи съзвездия от сателити". Това е и една от причините азиатската страна да разработва евтина алтернатива на спътниците под формата на височинни балони.
Унищожението на сателитите в орбита ще направи армията на САЩ "сляпа". Вашингтон ще загуби едно от основните си военни предимства, но това не е всичко.
Икономически последствия
Светът ни е силно зависимо от сателитите в орбита. Те стоят в основата на нашите системи за комуникация и навигация. Апаратите в космоса улесняват транспорта, банкирането, енергетика и земеделието.
От 80-те години на миналия век GPS сателитите са помогнали за генерирането на близо 1,4 трилиона долара икономически ползи, пише AerospaceAmerica. Разположените в космоса системи за позициониране на практика са в основата на съвременното корабоплаване.
Системите за наблюдение позволяват бърза реакция при природни бедствия и по-добри оценки на икономическата активност. Синоптичните прогнози са по-точни и позволяват по-добро планиране на земеделието.
Изследване от 2017 година разкрива, че 9,2 процента от икономиката на ЕС е изключително зависима от космоса. По-старо проучване разкрива, че без сателити земеделието може да претърпи съществен спад в производителността си.
Преди 7 години 14 милиона работни места в ЕС зависят в някаква степен от космическите технологии, а в пряката им поддръжка са ангажирани близо милион души. В сценарий, при който сателитите спират да функционират, 250 000 европейски специалисти веднага ще останат без работа.
Свалянето на сателитите ще доведе още до по-чести прекъсвания на електрическата мрежа. Причината е, че синхронизирането ѝ зависи от някои космическите технологии, заключват от ЕС.
"Австралийската икономика е изцяло зависима от космоса", заявява преди време Бен Грийн, ръководител на Центъра за изследване на космическата среда на Австралия. "Ние сме голяма страна с малко хора и единственият начин, по който можем да я обслужваме, независимо дали е с наблюдение, безопасност или търсене и спасяване, е от космоса."
Ако предположим, че всички сателити бъдат неутрализирани, то ще видим логистичен хаос и парализирана за известно време международна търговия. Бавни комуникации и срив в някои информационни и електронни услуги. Глобално ще се наблюдава ръст в цените на хранителните продукти, заради намалената продуктивност.
Тежката глобална икономическа криза е гарантирана, а с нея и дестабилизацията на редица страни по Земята. Картината няма да е апокалиптична, но хаосът и спада в качеството на живот ще бъде съществен. Последиците ще засегнат на практика всички. Това кара някои експерти да считат, че подобно антисателитно оръжие ще служи повече за възпиране, а до реалната му употреба може и да не се стигне. Тя би се разглеждала като толкова ескалираща, че има реален шанс да запали Трета световна война.