Лондон ще цензурира постове, които счита за вредни
Изтритото съдържание може да не противоречи на закона
Британското правителство внесе промени в законопроект, имащ за цел да задължи технологични компании да премахват вредно, макар и законно интернет съдържание, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Решението идва след критики, отправени от депутати и организации за защита на гражданските свободи.
Подобни планове се обсъждат също в Европейския съюз и Съединените щати, но британският законопроект е един от най-широкообхватните. В първоначалния си вариант той предвиждаше увеличаване на правата на регулаторите в страната да санкционират дигитални компании и социални мрежи, сред които Google, Facebook, Twitter и TikTok.
Критиците на законопроекта, датиращ от 18 месеца, се опасяват, че изискването големите интернет платформи да премахват "законно, но вредно" съдържание би довело до цензура и нарушаване на свободата на словото. Правителството на премиера Риши Сунак се отказа от част от предложенията с надеждата, че това ще бъде достатъчно, за да бъде приет нормативният акт от парламента до средата на следващата година.
Министърката на цифровите технологии, културата, медиите и спорта Мишел Донелан заяви, че с направените промени отпада рискът "технологичните компании или бъдещи правителства да използват закона за цензуриране на допустимо изказване на мнение".
"Така щеше да бъде въведена една полулегална категория между законното и незаконното. Това не трябва да е работа на правителството. Объркващо е и щеше да доведе до различия в правилата във и извън интернет по отношение на законовата уредба", коментира Донелан.
Внесените промени предвиждат самите компании да определят ясни правила за потребителите. Те ще имат право да разрешават вредно и обидно съдържание, стига то да не е незаконно. Компаниите, които не успеят да приложат на практика забраната за расистко, хомофобско или друго обидно съдържание, обаче ще бъдат глобявани с до 10 процента от годишния си оборот.