Meta показа първия си работещ прототип на очила с добавена реалност, наречени Orion. Това стана по време на годишната конференция Connect.

Главният изпълнителен директор на Meta, Марк Зукърбърг, демонстрира устройството, описвайки го като продукт, който пренася виртуалния свят в реалния, съобщава Ройтерс.

"Това е физическият свят с насложени холограми", каза Зукърбърг, след като извади очилата от метална кутия на сцената. "Тези очила са като машина на времето - те съществуват, невероятни са и дават поглед към бъдещето."

Meta също така представи нови функции за чатботове с изкуствен интелект (AI) и нов шлем за смесена реалност от серията Quest. Акциите на компанията отбелязаха рекорден ръст след събитието, покачвайки се с 0.9% до $568.31.

Очилата Orion са изработени от магнезиева сплав и използват специален чип, разработен от Meta. Потребителите могат да взаимодействат с очилата чрез проследяване на ръце, гласови команди и интерфейс, базиран на нервни сигнали от китката. Meta планира да работи върху намаляване на размера и цената на устройството, преди то да бъде пуснато на пазара.

Въпреки че очилата Ray-Ban Meta, които също използват AI, вече набраха популярност след добавянето на AI асистент, Зукърбърг планира първото търговско пускане на Orion до 2027 година. Милиардерът не показа директно възможностите на прототипа на сцената, а вместо това демонстрира видеоклипове, показващи реакциите на хора, които го тестват.

Meta обяви също подобрения в съществуващите очила с добавена реалност, като AI асистент, който вече може да изпълнява задачи като сканиране на QR кодове и възпроизвеждане на музика.

Meta обяви нови AI функции за своите услуги, включително аудио ъпгрейд за дигиталния асистент Meta AI, който сега може да имитира гласовете на известни личности като Джуди Денч и Джон Сина. Според Зукърбърг, гласовото взаимодействие ще бъде по-естествен начин за работа с AI в сравнение с текстовите команди.

Компанията продължава да инвестира милиарди в изкуствен интелект, добавена реалност и технологии за мета-вселената. Прогнозираният разход за капиталови инвестиции на Meta за 2024 г. се очаква да достигне между $37 и $40 милиарда, а звеното за мета-вселената Reality Labs регистрира загуба от $8.3 милиарда през първото полугодие на 2023 г.