Милиардер намалява инвестициите си в Nvidia: Силно надценяваме AI
Според някои това е знак, че изкуствения интелект се е запътил към превръщането си във финансов балон
Милиардерът Стенли Дръкенмилър разкри, че е намалил инвестициите си в производителя на AI чипове Nvidia.
Финансистът обяснява, че закупил акции в Nvidia, след като един от младите партньори на неговата фирма му казва за компанията и прогнозира през 2022 г., че AI ще бъде "следващото голямо нещо".
"Дори не знаех как да го изпиша, но го купих", смее се Друкенмилър. "След това един месец по-късно идва дебютът на ChatGPT. Дори стар човек като мен можеше да разбере какво означава това, така че увеличих инвестицията си значително."
Останалото е история. Миналия май Business Insider съобщи, че семейният офис на Дръкенмилър е похарчил общо 430 милиона долара за Nvidia и Microsoft.
Но от края на 2023 година Дръкенмилър е започнал да разпродава акции в компаниите.
"Голямата печалба може да е след четири до пет години. Въпреки това разбирам, че AI може да е малко прехвален. Все пак - пазарът остава "бичи" за индустрията и тя дори може да бъде "недостатъчно рекламирана" в дългосрочен план. Аз обаче не съм Уорън Бъфет и не държа акции за 10 или 20 години", казва милиардерът.
Милиардерът разпродава акциите на Nvidia, когато те се търгуват на изключително висока цена. Така решението му е напълно оправдано от финансова гледна точка.
Някои обаче забелязват, че манията по AI започва да наподобява балона "Dot-com" от края на миналия век. Тогава всяко нещо свързано с интернет предизвикваше интерес, но не всички инвестиции се оправдаха.
Високите оценки на компании като Nvidia отразяват вълнението на инвеститорите относно изкуствения интелект. Те се обзалагат, че това ще увеличи производителността, ще засили трансформиращите продукти и услуги и радикално ще промени глобалната икономика.
"Вярно е, че AI ще промени света, както го направи интернет. Но това не означава, че компании с оценки, базирани на тези теми, са били или са добри инвестиции", каза Ерик Гордън, професор в Ross School of Business към Университета на Мичиган, пред Business Insider.
"Много dot-com компании, които доведоха до промяната в интернет, фалираха. Много AI компании, които движат толкова голяма промяна, ще фалират или ще загубят половината от стойността си."
Гордън, който преподава предприемачество и проучва много аспекти на финансовите пазари и технологиите, подчерта една много съществена разлика между dot-com и AI манията.
Докато пионерите в интернет бяха предимно малки стартиращи фирми, лидерите в областта на AI са утвърдени, печеливши титани като Microsoft и Alphabet.
Гордън, който преподава предприемачество и проучва много аспекти на финансовите пазари и технологиите, подчерта една голяма разлика между dot-com и AI манията.
Докато пионерите в интернет бяха предимно малки стартиращи фирми, лидерите в областта на ИИ включват утвърдени, печеливши титани като Microsoft и Alphabet.
"Те могат да загубят милиарди долари и да не фалират", каза Гордън.
Междувременно, компаниите от ерата на интернет-балона нямаха огромни акционерни бази, така че когато се разпаднаха, "само смели или глупави инвеститори бяха наранени".
"За разлика от това, големите технологични имена, доминиращи AI, съставляват огромна част от стойността на американския фондов пазар. Срив в цената на акциите им ще повлече множество инвеститори и хора, надяващи се на добри пенсии".