НАСА показа как изглежда слънчевото затъмнение на Марс (видео)
След 50 милиона години около Червената планета може да се появят "червени пръстени"
Земята не е единственото място в нашата слънчева система, където човечеството има възможността да се заснеме слънчево затъмнение.
По-рано тази година марсоходът на НАСА "Пърсивиърънс" засне две слънчеви затъмнения на Червената планета. Камерите на апарата уловиха как луните Фобос и Деймос минават пред Слънцето.
Въпреки че марсианските луни не са с правилния размер или разстояние, за да покрият напълно Слънцето, тези транзити са интересни.
The rover then spotted Phobos eclipsing the Sun in February. The video shows the transit in real time.
— NASA Mars (@NASAMars) April 4, 2024
Phobos is the larger of the two Martian moons – coming in at a diameter of 14 miles (22 km). Eons from now, Phobos’ orbit is expected to send it toward the Martian surface. pic.twitter.com/3T8ORNWGcx
Малкият и нащърбен от кратери Деймос мина пред нашата звезда през януари, а през февруари марсоходът улови по-големият Фобос да преминава пред Слънцето.
Слънчевите затъмнения на Марс не дават възможност за изучаване на Слънцето. Въпреки това учените ги използват, за да измерват и наблюдават двете луни и тяхната орбита около Червената планета.
Фобос, който се върти около Марс три пъти на ден, се доближава до повърхността на планетата с по няколко метра на всеки век. След около 50 милиона години Фобос или ще се сблъска с планетата или ще се разпадне на малки отломки, образувайки пръстен около Марс.
Деймос обикаля около Марс на всеки 30 часа и тъй като е толкова малък, се прогнозира, че в крайна сметка ще избегне гравитационното привличане на Марс.