Компанията "Спейс Екс" изстреля тази нощ от центъра "Кенеди" във Флорида спътник, оборудван с инструмент на НАСА, който ще измерва на всеки час качеството на въздуха над Северна Америка, съобщи АФП, цитирана от БТА.

Инструментът ТЕМПО ще проследява разпространението на замърсители много по-точно, отколкото това беше възможно досега - от източника им през целия им път, докато ги носи вятърът.

Събраните данни ще бъдат използвани от американската Агенция за опазване на околната среда и Националното управление по изследване на океаните и атмосферата за прогнози за качеството на въздуха в САЩ.

Те ще служат за подобряване на предупрежденията за лошо качество на въздуха, за по-добро определяне на местата за инсталиране на нови детектори на земята или подпомагане на изследванията на въздействието на атмосферните замърсители върху здравето. Ще бъдат използвани и за наблюдение на замърсяването, причинено от пожари, които стават все по-чести поради глобалното затопляне.

По данни на Американската белодробна асоциация около 40% от американците (137 млн. души) живеят в райони с лошо качество на въздуха.

Замърсяването на въздуха причинява около 60 000 случая на преждевременна смърт годишно в САЩ. То е вредно и за икономиката, тъй като оказва влияние върху производителността на работниците и реколтата.

Използваните досега спътници за събиране на такива данни за САЩ са на височина около 700 км и обикалят Земята около 15 пъти дневно. Това вече е недостатъчно.

ТЕМПО, който тежи малко под 140 кг, е прикрепен към спътник в геостационарна орбита на височина над 35 000 км. По този начин той ще се обикаля Земята едновременно с нейната скорост на въртене. Това ще му позволи да остане над северноамериканския континент.

Геостационарната орбита се използва често за телекомуникационните спътници и TEMPO е прикрепен за един от тях - "Интелсат - ИС-40е". Той ще заеме целевата орбита за около две седмици.

TEMPO ще анализира светлината, отразена от повърхността на облаците, с помощта на спектрометър. Всеки газ поглъща светлина по различен начин, така че "можем да видим какво има в атмосферата чрез цветовете или дължините на вълните на светлината, които се поглъщат", обясни на пресконференция Каролайн Ноулан, специалист по физика на атмосферата в Центъра по астрофизика. Ще бъдат провеждани три основни измервания. Апаратът ще следи азотния двуокис, който се образува при горене, по-специално от бензинови или дизелови автомобили, но също и от електроцентрали, работещи с въглища или газ. Той ще измерва и озона, който, когато е високо в атмосферата, ни предпазва от слънчевите лъчи, но става вреден за здравето, когато е на земята. Ще следи и формалдихида, който се използва за намаляване на наличието на летливи органични съединения. Те "карат някои неща да миришат, като боя, бензин или маркери", обясни Ноулан.

TEMПO се присъединява към флотилията от около 25 мисии на НАСА за наблюдение на Земята.

Подобен уред, наречен "ДЖЕМС", вече е на геостационарна орбита с подобна мисия над Азия. Той беше изстрелян през 2020 г.

За 2024 г. е планирано изстрелването на "Сентинел-4", който ще наблюдава Европа.