След деветгодишно чакане НАСА най-накрая стартира своята мисия PACE (планктон, аерозол, облак и океанска екосистема), която ще хвърли невиждан досега поглед към малките форми на живот на нашата планета. Това, което разкрива, може да революционизира разбирането ни за глобалното затопляне, океаните на нашата планета и застрашените екосистеми на тези океани, пише Futurism.

"Това, което правим тук с PACE, всъщност е търсенето на микроскопичната, предимно невидима вселена в морето и небето, а в известна степен и на сушата", каза ученият от проекта PACE Джеръми Вердел пред CNN.

Ракета Falcon 9 на SpaceX, носеща сателита PACE на стойност почти 1 милиард долара, излетя рано сутринта в четвъртък от Кейп Канаверал, Флорида. След като бъде разгърнат, сателитът започна да изпълнява своята тригодишна мисия. PACE може да бъде в орбита поне 10 години. Апаратът е оборудван с три сензора: камера, наречена Ocean Color Instrument, която ще следи разпределението на фитопланктони, и два поляриметъра за наблюдение на аерозолите в атмосферата чрез слънчевата светлина, отразена от Земята.

 

Фитопланктоните - които включват малки водорасли и растения - са произвели около 50 процента от кислорода на Земята. Най-важното е, че те също изсмукват огромни количества въглероден диоксид, който иначе би останал в атмосферата, за да нагрее планетата.

Аерозолите играят подобна важна роля. Докато парниковите газове като въглерода привличат цялото внимание за стимулиране на глобалното затопляне, аерозолите също влияят на нашия климат - и дори понякога го охлаждат - но са по-трудни за отчитане.

"Те идват от източници като прах, издухван от горските пожари в Сахара, и дори от човешка дейност", каза директорът на НАСА Earth Science Карън Сен Жермен пред CNN. "Те сеят облаци, които могат да прераснат в урагани, идващи през Атлантическия океан, но също така отразяват голяма част от слънчевата енергия".

Тъй като емисиите на CO2 продължават да нарастват, по-важно от всякога е да разберем как екосистемите на Земята - и особено нейните океани - ще бъдат засегнати от изменението на климата.

"Без съмнение сме в разгара на климатична криза", каза заместник-администраторът на НАСА Пам Мелрой пред CNN. "Нашата планета претърпява трансформиращи промени от нарастването на екстремните метеорологични явления и опустошителните горски пожари до покачването на морското равнище."

"НАСА не е просто космическа и аеронавтична агенция", добави тя. "Ние сме климатична агенция."