Нигерия и Руанда ще участват в изледването на Луната
Договорът има значение и за бъдещия добив на ресурси от земния спътник
Нигерия и Руанда първи от държавите в Африка се присъединиха към предложените от САЩ норми на поведение в космоса и за изследване на Луната, наречени Споразуменията "Артемида", предават ТАСС и БТА, позовавайки се на пресслужбата на Белия дом.
Съобщението беше направено на форум за космическо сътрудничество, организиран в рамките на срещата на върха САЩ-Африка във Вашингтон.
От страна на Нигерия подпис под споразуменията постави ръководителят на Националната агенция за космически изследвания и развитие Халилу Шаба, а от Руанда - министърът на информационните и комуникационните технологии и иновациите Паула Ингабире.
"Като се вземат предвид техните подписи, Споразуменията "Артемида" вече са подписани от 23 държави", казаха от Белия дом.
Отбелязва се също, че форумът потвърждава ангажимента на САЩ да работят с африканските партньори в областта на мирното използване и изследване на космическото пространство с цел постигане на общи приоритети тук, на Земята. "Участниците във форума се ангажираха да задълбочат космическото партньорство между САЩ и Африка във всички сектори", се казва в прессъобщението.
Споразуменията "Артемида", кръстени на американската лунна програма "Артемис", са поредица от двустранни договори между САЩ и други държави. Те до голяма степен се основават на принципите на Договора за космическото пространство от 1967 г.
През май 2020 г. НАСА обяви основните принципи, на които те ще се основават: разпоредби за добив на ресурси на Луната и идеята за създаване на т. нар. зони за безопасност, които трябва да предотвратят "вредна намеса".
Междувременно агенцията съобщи, че Обединените арабски емирства (ОАЕ) - едни от първите, подписали двустранно споразумение за сътрудничество с НАСА по програмата "Артемида", са готови да доставят шлюзови модули за американската окололунна станция "Гейтуей", която е в процес на изграждане.
През пролетта на 2019 г. САЩ официално обявиха старта на програмата "Артемида", която има за цел да изпрати астронавти на Луната и да създаде станция в близост до естествения спътник на Земята. Един от аспектите на програмата е изграждането на станцията "Гейтуей". Тя ще служи като платформа за операции на лунната повърхност, както и като отправна точка за мисии за изследване на дълбокия космос.