Производителите на автомобили, смартфони и други уреди започват да изоставят сензорните екрани в полза на физическите бутони. Експертите твърдят, че широкото разпространение на технологията на сензорните екрани се дължи по-скоро на ниската им цена, отколкото на удобството за потребителя.

Въпреки факта, че през последните години се наблюдава нарастване на популярността на сензорните екрани в различни устройства, много големи технологични компании започват да се връщат към традиционните методи за превключване.

Както подчертава британският вестник "Дейли мейл", преминаването към технологията на сензорните екрани се възприема като стъпка към съвременни решения, но тази трансформация до голяма степен е продиктувана от икономически съображения, а не от желанието за подобряване на потребителското изживяване. Според главния изпълнителен директор на Copper Сам Калиш сензорните екрани са станали толкова евтин вариант, че сега се използват навсякъде, дори на места, където не им е мястото.

Проблемът с безопасността при използването на сензори в автомобилите е особено остър. "Прекомерното използване на сензорни екрани е проблем за цялата индустрия. Шофьорите са принудени да откъсват поглед от пътя, което увеличава риска от произшествия", казва Матю Ейвъри, директор по стратегическото развитие в EuroNCAP, европейския комитет за независими краш тестове за безопасност.

Изобилието от оплаквания на клиенти принуди много компании да преосмислят стратегията си в това отношение. Volkswagen и BMW започнаха да връщат физическите бутони за управление на климатичната инсталация и други важни функции, а освен това има и достъп до управлението чрез гласов асистент, което позволява на водачите да държат очите си на пътя.

Дори Apple, известна със своя минимализъм и отдаденост на тъчскрийн технологията, призна необходимостта от физически бутони. Така например новият iPhone 16 разполага с програмируем физически бутон Action за управление на различните функции на телефона, а MacBook Pro върна познатите функционални клавиши, като изостави тъчпада в полза на надеждни и интуитивни превключватели.