Голямо постижение в устойчивото и достъпно производство на храна е направено с откриването на "първата в света ферма, която отглежда плодове на закрито и вертикално в голям мащаб" в Ричмънд, Вирджиния. Тази нова фаза в земеделието е подкрепена от международен екип от учени, които виждат в нея решение за задоволяване на глобалните нужди от храна, предава NewAtlas.

Фермата Plenty Richmond е проектирана да произвежда над 1.8 милиона килограма ягоди годишно, отглеждани вертикално на закрито в 9-метрови кули, използвайки площ от 3.72 декара.

Това е значително по-малко от площта, необходима за традиционно производство на ягоди, което е зависимо от сезонни и екологични фактори.

Компанията заяви, че ягодите на Driscoll's ще бъдат на рафтовете в магазините в началото на 2025 г.

"Фермата на Plenty ще увеличи местното земеделско производство и ще стимулира икономическото развитие, като същевременно намали рисковете и защити околната среда," заяви губернаторът на Вирджиния, Глен Йънгкин.

До момента вертикалното земеделие е било ограничено предимно до производство на салати, но тази нова технология разширява възможностите за отглеждане на други култури. Контролът върху температурата, светлината и влажността в 12 отделни помещения позволява по-ефективно опрашване и по-голяма хомогенност на плодовете, като се намалява отпадъкът.

"Тази ферма е модел за положителното влияние на климатично независимото земеделие и доказателство, че вертикалното земеделие може да осигури разнообразие на културите и локално производство, което ще гарантира бъдещето на глобалната хранителна система," каза Арама Кукутай, изпълнителен директор на Plenty.

Фермата в Ричмънд използва 97% по-малко земя и до 90% по-малко вода в сравнение с традиционното земеделие, не използва пестициди, а контролираната среда и по-късата верига на доставки намаляват рисковете от патогени за културите.

Изследванията, довели до този успех, са публикувани в списанието Frontiers in Science.