Серията от аварии на първия пилотиран космически кораб на Boeing забавиха връщането на екипажа с него непланирано много.

Астронавтите Буч Уилмор и Суни Уилямс бяха изстреляни на борда на "Старлайнер" на компанията Boeing на 5 юни и пристигнаха на МКС след 24-часов полет. Те трябваше да останат на станцията за 10 дена. Близо два месеца по-късно, те все още са на станцията.

Пожелал анонимност пенсиониран астронавт разказва пред изданието Atlantic очевидната истина, че ситуацията в НАСА е повече от напрегната.

"Разбира се, че астронавтите не се чувстват комфортно да се върнат на Земята с кораба на Boeing", каза пенсионираният астронавт пред списанието, имайки предвид "Старлайнер".

Не е определена дата за обратно пътуване, като най-ранната дата сега е отложена за август. За да обяснят забавянето, представители на НАСА са казали многократно, че искат да тестват и отстранят неизправностите на капсулата "Старлайнер", преди да се ангажират с обратно пътуване.

Проблемът започна, когато бяха открити течове на хелий на кораба преди излитането. От НАСА все пак избраха да изстрелят апарата, но по време на пътуването си към МКС започнаха да изпитват допълнителни течове и неизправности.

НАСА не трябва да избягва контрола, твърди статията в Atlantic, и космическата агенция не е толкова отзивчива по отношение на проблемите около "Старлайнер", които са цяло множество още от стартирането на проекта.

НАСА дължи на обществеността възможно най-голяма прозрачност: тя е финансирана от данъкоплатците агенция и няколко милиарда долара от нейния бюджет са отишли ​​директно в програмата за космическия кораб на Boeing.

"Обезсърчаващо е, че НАСА изглежда по-фокусирана върху оформянето на историята, отколкото върху своя мандат да предоставят неограничена информация на данъкоплатците", Лори Гарвър, бивш заместник-администратор на НАСА.