Northrop Grumman завърши изграждането на първия си пълномащабен прототип на подводния дрон Manta Ray. Компанията разработва безпилотния апарат с грант от Агенцията за напреднали изследователски проекти към Пентагона (DARPA). Идеята е безпилотната подводница да може да носи полезен товар, да е трудна за засичане и да може да прекарва дълго време под водата, както и да има голям обхват.

Въпреки че подробности за общите размери на прототипа не са оповестени публично, Northrop го описва като вдъхновен от "грациозното плъзгане" на рибите скатове. Той има криловидни форми, но задвижването става чрез монтирани отзад витла.

Проектът цели "дълготрайни мисии на дълги разстояния в океанска среда, където хората не могат да отидат", заявява компанията. От DARPA пък го наричат "стратегически".

Manta Ray ще има почти неограничен обхват и продължителност на мисиите. Апаратът ще може да функционира без пряка човешка намеса, което предполага наличието на изкуствен интелект. Освен това се спекулира и за иновативен начин за черпене на енергия от океана.

Конкретните видове полезни товари, с които ще се похвали, остават неясни; въпреки това DARPA уточнява необходимостта от "голям капацитет на полезен товар", за да могат да бъдат изпълнени различни набори от мисии.

Въпреки, че подробностите за Manta Ray, апаратът напомня на руския подводен дрон "Посейдон". Той носи мощно ядрено оръжие и има почти неограничен обсег.

Възможно е обаче Manta Ray да се ползва за шпионаж на подводни комуникации и друг тип разузнавателни мисии.