Показаха кадри от китайска фабрика за хуманоиди (видео)
Роботите с човешки вид могат да правят мимики и да движат ръцете си
20-секундно видео от поточните линии на китайска фабрика за хуманоидни роботи предизвиква широк отзвук в социалните мрежи.
Кадрите показват множество подобни на хора роботи. Повечето не са напълно завършени и са в процес на изграждане и трениране. Вижда се, че роботите правят мимики, движат крайниците си, а тяхната кибер кожа и изкуствена коса им дава почти неотличим от истинския човешки външен вид.
@meimei4515 China uda buat robot manusia#EX##china#robot ♬ suara asli - Amei 啊美
Видеото не разкрива чия е фабриката от клипа, но потребителите в китайските социални мрежи са почти единодушни, че тя принадлежи на компанията ExRobots. Тази компания произвежда "ефективни и приятелски роботи, които могат да са водещи на новини, да служат в медицински институции и дори да се ползват от търговци на дребно".
ExRobots е известна в Китай със своя "Музей на науката и технологиите на бъдещето" в град Далиан, който прилича на роботизирана версия на музея с восъчни фигури на мадам Тюсо.
Според започнатите това е само "върхът на айсберга". В последните няколко години се наблюдава бум в китайските стартъпи в сферата на роботиката. Unitree, UBTech, Astribot, LimX, Kepler, Центърът за иновации на хуманоидни роботи в Пекин са едни от многото компании в сегмента.
Усилията се подкрепят от официалната власт, която иска да се справи с очакваната демографска криза, като "роботизира" работната си ръка.
Министерството на промишлеността и информационните технологии на Китай публикува амбициозен план за масовото производство на хуманоидни роботи до 2025 година.
Страната трябва да има около 500 робота на 10 000 работници само след две години. Това означава десетки милиони роботи, които се ползват в индустрията и носят икономически ползи за страната.
В плана се казва, че до 2027 г. хуманоидите трябва да бъдат важен нов двигател на икономическия растеж в азиатската страна. Целта е до края на десетилетието Китай да се превърне в глобален лидер в роботиката.